Yapılandırmada süre uzadı

Yapılandırmada süre uzadı
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanma süresi, 27 Ağustos Pazartesi gününe kadar uzatıldı.Sarayönü Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Büyükinan, vergi affı ile ilgili mükelleflere...

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanma süresi, 27 Ağustos Pazartesi gününe kadar uzatıldı.

Sarayönü Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Büyükinan, vergi affı ile ilgili mükelleflere çağrıda bulunarak, yapılandırmadan faydalanmaları uyarısında bulundu.

Son başvurunun 27 Ağustos Pazartesi gününe kadar uzatıldığını anımsatan Büyükinan, aftan yararlanmak isteyen vatandaşların Sarayönü Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiğini söyledi. Büyükinan, “Emlak, ilan ve reklam, kira, işgaliye, çevre ve temizlik vergisi, harçlar ve ücretler, katı atık toplama ve bertaraf ücreti, su ve atık su alacakları kapsamında belediyemize borcu olan vatandaşlarımız bu kanundan yararlanabilecek. Kanundan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın temmuz ayı sonuna kadar belediyemize başvurmaları gerekiyor.” dedi.

Faizin büyük bölümü siliniyor

Borcu bulunan vatandaşların bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Büyükinan, “31 Mart 2018 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, ceza, resim ve harçların yapılandırılmasını içeren 7143 sayılı Kanun çerçevesinde, vergi ve borçlara ilişkin vergi zıyaı cezası ve uygulanan gecikme zammı siliniyor. 31 Mart 2018 itibariyle gecikmiş borçlara Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında güncelleme yapılacak. Belediyeye borcu olan vatandaşlardan isteyenlerin peşin, isteyenin taksitli ödeme yapabileceği uygulama kapsamındaki peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan yüzde 50 indirim yapılacak. Vatandaşlar yeniden yapılandırma kapsamında 6 ila 18 ay arasında değişen taksitlerle de ödeme yapılabilecek. Peşin ya da taksitli ödeme tercihinin verilecek dilekçede vatandaş tarafından belirtilmesi gerekiyor. İlk taksit ödeme süresi 1 Ekim 2018 tarihi mesai saati bitiminde sona erecek. Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerin geç ödeme zammıyla birlikte son taksiti izleyen ayın sonuna kadar da ödenmemesi halinde, kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek.” ifadelerini kullandı.