Yarın Kadir Gecesi

Yarın Kadir Gecesi
İslam dininin en önemli günleri arasında yer alan ve Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetlerinin inmeye başladığı gece olarak bilinen Kadir Gecesi geldi. Sarayönü Müftü Vekili Mustafa Topcu, Kadir Gecesi dolayısıyla yaptığı açıklamasında...

İslam dininin en önemli günleri arasında yer alan ve Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetlerinin inmeye başladığı gece olarak bilinen Kadir Gecesi geldi. Sarayönü Müftü Vekili Mustafa Topcu, Kadir Gecesi dolayısıyla yaptığı açıklamasında Sarayönü halkının ve tüm İslam aleminin mübarek gecesini kutladı. Topcu, "Zaman ve mekânlar, kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir gecesi hayırlarla dolu olayların meydana geldiği bir gecedir" dedi.

Bin aydan daha hayırlı olduğu Kuran'da bildirilen bu gecenin hayatımızdaki önemli anlardan bir tanesi olduğunu kaydeden Topcu, "Kadir Gecesini diğer gün ve gecelerden farklı ve değerli kılan en önemli nokta Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı zaman olmasıdır. Ne mutlu bu geceye kavuşup onu ihya edenlere! Ne mutlu bu gecenin kıymetini bilip kulluğunu idrak edip itaat edenlere! Peygamberimize ilk vahiy ve Peygamberlik görevi de bu gecede verilmiştir. Her türlü iş için melekler yeryüzüne iner. Bu gecede yapılan ibadet ve duaların diğer gecelere göre içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aylık ibadetten daha hayırlıdır. Cenab-ı Hakkın rahmet ve bağışı bu gecede mü'min kulları üzerine sağanak, sağanak iner. Yüce Allah Kur'an-ı Kerimde; "Biz Kur'an'ı Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gecede Rablerinin izniyle Melekler ve Cebrâil, her iş için iner dururlar. O gece tâ fecrin doğuşuna kadar esenlik doludur" buyurmaktadır. Bu sebeple Kadir Gecesi gecelerin en kutsal ve en mübarek olanıdır. Tövbe, işlediğimiz hatalardan dolayı Yüce Mevla'nın huzurunda mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek üzere söz verme, hayatımızda yeni ve tertemiz bir sayfa açmaya karar verme demektir. Dua ise yalnızlaşan insanın sonsuz kudret sahibi olan Allah'ın azameti karşısında aczini kabullenmesi, O'na sığınması, ne isteyecekse O'ndan istemesidir. Hz. Peygamber (S.A.V)'in ifadesiyle dua, rahmet kapılarının anahtarı, kulluğun ruhu ve ibadetin özüdür. Allah Resulü; Faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah'tan umarak bu geceyi güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı müjdesini vermiş, "Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle" diyerek dua etmemizi tavsiye etmiştir" dedi.

Bu gecenin fırsat bilinerek iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Topcu, "İşlediğimiz amellerin vicdani muhasebesini yapalım. Fitre ve Zekatlarımızı vermediysek verelim, günahlardan, kötülüklerden Rabbimize sığınalım. Bu gecede bolca kaza namazı ve nafile namaz kılalım, Kur'an okuyalım. Vatanımız ve Milletimizin, mutluluk ve selameti için, İnsanlığın huzur ve barışı için Rabbimize dua ve niyazda bulunalım" diye konuştu.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kadir Gecesinin birlik, beraberlik, kardeşlik ve barışa vesile olması temennisi ile Milletimize, memleketimize ve tüm İnsanlığa hayırlar getirmesini dileyen Topcu, "Kadir Gecesi vesilesiyle, 21 Haziran Çarşamba akşamı teravih namazı öncesi, Merkez Çarşı Camiinde sunacağımız Vaaz ve Mevlid programına tüm halkımızı davet eder, tüm hemşerilerimin Kadir Gecesini kutlarım" dedi.