Yarın “Miraç Kandili”

Yarın “Miraç Kandili”
Sarayönü’nde, üç ayların önemli gecelerinden bir tanesi olan Miraç Kandili, yarın gece idrak edilecek.Sarayönü Müftüsü Şevket Karaca Recep ayının 27. gecesi olan Miraç gecesi nedeniyle bir açıklama yaparak İslam Aleminin...

Sarayönü’nde, üç ayların önemli gecelerinden bir tanesi olan Miraç Kandili, yarın gece idrak edilecek.

Sarayönü Müftüsü Şevket Karaca Recep ayının 27. gecesi olan Miraç gecesi nedeniyle bir açıklama yaparak İslam Aleminin ve Sarayönülü hemşerilerin bu mübarek gecesini kutladı.

Karaca yaptığı açıklamada, “Arapça’da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarına gelen, sözlükte yükselme vasıtası ve yükselmek şeklinde tarif edilen Miraç, Peygamberimizin yüce makamlara çıkarılması; gece yolculuğu anlamına gelen İsra ise; gecenin bir saatinde Peygamberimizin Mekke’den Kudüs’e götürülmesi demektir.” dedi.

Açıklamasına şu şekilde devam eden Karaca, “İsra, ayetle sabittir. İsra Suresinin 1. ayetinde şöyle buyrulmaktadır: “Ayetlerimizden bir kısmını Ona göstermek için, Kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan alıp, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya seyahat ettiren Allah; her türlü noksanlardan münezzehtir. Şüphesiz ki O, her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.” Miraç mucizesi, hadislerle sabittir. Peygamberimiz (a.s.) Cebrail ile birlikte, semalara, yüce makamlara çıkarılmış ve kendisine mülk ve melekût âlemleri gösterilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Beş vakit namazın, Miraç esnasında farz kılındığını belirten Karaca, şunları söyledi: “Miraç; hicretten bir sene önce, yaklaşık Miladî 621 yılında, Peygamberimizin amcası Ebu Talib ile eşi Hz. Hatice’nin vefat ettiği, müşriklerin baskılarının arttığı, Taif ziyaretinde saldırıya uğradığı ve müşriklerin baskılarına dayanamayan bazı Müslümanların Habeşistan’a göç etmek zorunda kaldığı bir zamanda vuku bulmuştur. İşte böyle bir ortamda yüce Allah, Peygamberini Miraç ile onurlandırmıştır. Dolayısıyla namaz, müminlerin miracıdır. Yüce Allah Ankebut Suresi 45. ayette namazla ilgili olarak; “Namazı kıl! Muhakkak ki namaz, (insanları) fenalıklardan ve kötülüklerden alıkoyar” buyurmuştur. Miraç Kandili’nin milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesini Rabbimizin af ve mağfiretine erdirmesini diler, bütün din kardeşlerimin Miraç Kandili’ni tebrik eder ederim.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.