Yarın Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili

Yarın Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili
İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biri olan ve Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili yarın idrak edilecek. Müslümanlar, af ve mağfiret için ellerini duaya açacak

İslam’da üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15'inci gecesinde kutlanan Berat Kandili 24 Şubat Cumartesi günü (yarın) kutlanacak. 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in müjdecisi Berat Kandilinde camileri dolduracak Müslümanlar kurtuluşa ermek için dua edecek.

“Berat” İslam'a göre günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi, Berat gecesi olarak kutlanıyor. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece, günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir. 16. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Müslümanlar, bu geceyi ibadetle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed, bu konuda bir hadisinde “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ, o andan fecir oluncaya kadar: "Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim." buyurur.

Diyanet İşleri Başkanlığı Berat Kandili nedeniyle yurt genelindeki camilerde programlar gerçekleştirecek.

Ramazan ayı 2024 yılında Mart ayına denk geliyor. Buna göre; Ramazan ayı, 11 Mart, Pazartesi günü başlayacak ve son oruç 9 Nisan, Salı günü tutulacak.