Yaşı küçük hedefleri büyük

Yaşı küçük hedefleri büyük
Sarayönü Çok Programlı Anadolu Lisesi, Özel Eğitim öğrencisi Arda Öztürk, genç yaşına rağmen hedeflerini oldukça yüksek tutuyor.Fiziksel gücü yerine geldiğinden beri yaz aylarında çalışarak ailesine yardımcı olan Arda,...

Sarayönü Çok Programlı Anadolu Lisesi, Özel Eğitim öğrencisi Arda Öztürk, genç yaşına rağmen hedeflerini oldukça yüksek tutuyor.

Fiziksel gücü yerine geldiğinden beri yaz aylarında çalışarak ailesine yardımcı olan Arda, yeni neslin zamanını çok verimsiz kullandığını ve giden zamanın geri gelmediğini belirtti.

Arda Öztürk (17) özel eğitim öğrencisi. Sarayönü Çok Programlı Lisesinde Hayvan Sağlığı bölümünde öğrencilik yapan Arda, boş vakitlerinde ise bağlama çalıyor. Bağlamaya olan yeteneğini tesadüfen keşfeden Arda, öğretmenlerinin yönlendirmesi ile kısa sürede profesyonel seviyede bağlama çalmaya başladı. Yaz aylarında düğünlerde bağlama çalan Arda, bu sayede okul harçlığını da çıkarmış oluyor.

Öğretmenlerinin yönlendirmesi sayesinde yeni bir meslek sahibi olduğunu belirten Arda Öztürk “ Eskiden beri müziklere ritm tutardım. Öğretmenlerim doğru ritim tuttuğumu fark edince bir çalışma yapmak istediler. Birkaç müzik aleti denedik ve en sonunda bağlamaya olan yeteneğimin farkına vardık. Bağlama çalmaktan inanılmaz keyif alıyorum. Bir de az da olsa bu işten ekmek parası kazanıyorum. Anlayacağınız ikinci mesleğim oldu.

Arda Öztürk

Hedefim Veteriner Hekim olmak

Sarayönü Çok Programlı Lisesinde Hayvan Sağlığı bölümü öğrencisi olan Arda Öztürk “ Aslında amacım liseyi bir an önce bitirip, askere gidip geldikten sonra iş bularak hayata atılmaktı. Ama günümüz şartlarında geçinmek, hayatta kalabilmek oldukça güç bir duruma geldi. İlçemizde çoğu insan 2-3 işte çalışarak ailelerini geçindirmeye çalışıyor. Benim hedefim de fiziki gücüm yettiği sürece çalışmak, boş durmamak. Ama okuduğum bölümü oldukça seviyorum. Bölümümü üniversite ile taçlandırıp veteriner hekim olmak istiyorum. Üniversiteden mezun olduğumda elimde yapabileceğim birçok meslek olsun. Meslek sahibi olmak, bir işte usta olabilmek altın bilezik gibidir. Genç yaşlarda kendi donanımımızı ne kadar arttırabilirsek, o kadar vatana millete hayırlı birer birey olabiliriz.

Yeni nesil çok boş işlerle uğraşıyor

Küçük bir ilçede yaşamanın aslında yeni nesil gençler için avantaj olduğunu belirten Arda “ Sarayönü, Konya nüfusuna bakılırsa oldukça küçük bir ilçe. Burada eski nesil adetler olduğu gibi devam ediyor. Tarım ve hayvancılık kenti olduğu için, çocuklar küçük yaşta babalarının yanında ya tarlada çalışıyor ya da besicilik yapıyorsa yardım etmeye devam ediyor. Ama büyük şehirlerde durum aynı değil. Öyle bir nesil yetişiyor ki sadece teknoloji bağımlısı. Ellerinden telefon düşmüyor. Sosyal medya denilen o saçmalıkta tüm zamanlarını öldürüyorlar. İçerik üretici diye açılan saçma sapan hesapları takip ederek, beyinlerini kirletiyor. Yarın, bir gün yaşıtlarımız hayata atılarak, ülke istihdamına katkı sunacaklar. Peki gençlik çağlarında zamanının çoğunu bu tarz işlere harcayan insanlar, vatanımıza ve milletimize nasıl bir katkı sunacak? Ne faydaları olacak? Bence devletimizin sosyal medya kullanımına bir sınırlama getirmesi gerekmekte. Ben bu hususta önümüzde ki dönemlerde bir çalışma yapılacağını düşünüyorum. Yoksa yeni nesil beyinleri yıkanmış bir şekilde, heba olup gidecek.

Böyle devam ederse göçmenlere olan ihtiyacımız bitmez

Yeni nesilin vatana ve millete hayırlı bir birey olmasının zorunlu olduğunu belirten Arda “ Örneğin tarlalarda ya da fabrikalarda Ya Suriyeliler Ya da Afganlar çalışıyor. Bizim vatandaşlarımız da iş yok diye yaygara koparıyor. Halbuki Türkler çalışıyor olsa, Afganlara ya da Suriyelilere ihtiyaç olmaz. Bugün yeni nesil sayesinde göçmen işçilere olan ihtiyacımız üst seviyede. Herkesin artık aklını başına toplaması gerekiyor. Bundan 20 sene sonrasının hesapları yapılması gerekiyor. Yeni nesil sadece eleştirmeyi biliyor, ama iş çalışmaya ya da okumaya geldiği zaman hiçbiri ortada yok . Ülkemizin başarı durumu ortada. Bir an önce devletimizin bu duruma neşter vurarak her şeyi sıfırlaması lazım. Unutmayalım ki bir tane vatanımız bir tane devletimiz var. Allah devletimize zeval vermesin” şeklinde konuştu.