Yeni asgari ücret 5 bin 500 TL

Yeni asgari ücret 5 bin 500 TL
Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan başta olmak üzere toplumun genelini ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde süreç sona erdi.Asgari Ücret Komisyonu'nun toplantılarının ardından asgari ücret Temmuz zammı için...

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan başta olmak üzere toplumun genelini ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde süreç sona erdi.

Asgari Ücret Komisyonu'nun toplantılarının ardından asgari ücret Temmuz zammı için mutabakat sağlandı, yeni rakamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde açıkladı.

Yeni asgari ücret 2022'nin ikinci 6 ayı için brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500 lira olarak belirlendi.

YÜZDE 30 ARTIŞ

Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yaptıklarını ifade eden Erdoğan, “Yılbaşında ciddi artışlar yapmıştık. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çabalarıyla emeklilerimizin maaşlarında tarihi artışı gerçekleştirdik.

Asgari ücrette devlet olarak fedakarlıkta bulunarak tüm maaşların asgari ücret kadar olan kısımlarından vazgeçtik. Bu artışların bir süre sonra yetersiz kaldığını tespit ettik. Arkadaşlarımızdan gerekli hazırlıkları yapmasını istedik. Kamu çalışanları ve emeklilerimizin maaşlarına yüzde 40'ın üzerinde bir artış yapılacak.

Asgari ücretlerin de kayıplarını telafi etmeleri gerektiğini gördük. Komisyon toplantıya çağırıldı. Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Net 5500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek” diye konuştu.