Yeni bir CORONA dalgası

Yeni bir CORONA dalgası
Çin'de Covid-19'un Omicron alt varyantı XBB kaynaklı vakaların yol açtığı salgında vaka sayısının haziran başı itibarıyla haftada 11 milyon ile tepe noktasına ulaşması öngörülüyor.Çin’de yeni corona dalgasıMerkezi Londra’da...

Çin'de Covid-19'un Omicron alt varyantı XBB kaynaklı vakaların yol açtığı salgında vaka sayısının haziran başı itibarıyla haftada 11 milyon ile tepe noktasına ulaşması öngörülüyor.

Çin’de yeni corona dalgası

Merkezi Londra’da bulunan sağlık veri hizmetleri ve analiz şirketi Airfinity’nin yayımladığı analizde, salgının toplam 112 milyon kişiyi etkilemesinin tahmin edildiğini bildirdi.

Yeni salgın dalgasının, kış aylarında 1 milyardan fazla kişinin enfekte olduğu salgına kıyasla daha sınırlı yayılma gösterdiği gözleniyor.

Arfinity, salgının haziran başında haftada 11 milyon vakayla zirve noktası ulaşacağını öngörürken, bunun Çinli solunum hastalıkları uzmanı Cong Nanşan’ın bir süre önce ortaya attığı haftada 65 milyon vaka tahminin beşte biri kadar olduğuna dikkat çekti.

Tahminler arasındaki farkın, Airfinity’nin modelinde hastalık belirtisi göstermeyen vakaların toplama dahil edilmemesinden kaynaklanabileceği belirtildi.

Öte yandan şirket, bu enfeksiyon dalgasında 629 bin can kaybı olacağını öngörüyor. Şirket, kış aylarında yaşanan büyük salgın dalgasında 1,3 milyon ila 2,1 milyon kişinin hayatını kaybettiği tahmininde bulunmuştu.

“YENİDEN ENFEKSİYON” DALGALARI

Çin’in “sıfır vaka” adı verilen katı salgın kontrol ve önleme tedbirlerini terk edip virüsle yaşamaya yönelik bir strateji benimsemesiyle, daha önce benzer tedbirleri uygulayıp daha sonra kaldıran Japonya ve Güney Kore’de olduğu gibi çok sayıda “yeniden enfeksiyon” dalgasının ortaya çıkması bekleniyor.

RESMİ RAKAMLAR SALGIN TABLOSUNU YANSITMIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’yü düzenli bilgilendirmeyi sürdüren Haftalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 21-28 Mayıs haftasında ülke genelinde 5 bin 621 vaka tespit edildiğini bildirmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.