Yeni müftü Alattin Alğan oldu

Yeni müftü Alattin Alğan oldu
Diyanet İşleri Başkanlığı, ilçeye beklenen müftü atamasını gerçekleştirdi.Yurtiçi tayini ile Afyon’a giden Müftü Şevket Karaca’dan boşalan makama İlçe Vaizi Bayram Özdemir vekalet ediyordu.Diyanet İşleri Başkanlığı’nın...

Diyanet İşleri Başkanlığı, ilçeye beklenen müftü atamasını gerçekleştirdi.

Yurtiçi tayini ile Afyon’a giden Müftü Şevket Karaca’dan boşalan makama İlçe Vaizi Bayram Özdemir vekalet ediyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı atama ile Sarayönü’nün yeni müftüsü, Mardin Mazıdağı İlçe Müftüsü Alattin Alğan oldu. Alğan geçtiğimiz  günlerde ilçemize  gelerek görevine başladı. Müftü Alğan, Cuma günü Cuma namazı öncesinde Sarayönü Merkez Çarşı Camii’nde vaaz vererek Sarayönülülerle de tanışmış oldu.

Sarayönü Müftüsü Alattin Alğan, Konya’yı tanıdığını, tercihlerinin arasında Konya-Sarayönü’nü birinci sıraya yazdığını söyledi. Müftü Alğan yaptığı açıklamada “Mardin’de 3yıl görev yaptıktan sonra rotasyon gerektiği için tayinimin çıkması gerekiyordu. Konya bildiğim bir şehir olduğu için burayı tercih ettim. Konya’nın manevi açıdan çok yüksek bir il olduğunu biliyordum. Tercihlerim arasında birinci sıraya yazdım. Geleceğini pek düşünmüyordum ama Rabbim bize bu görevi nasip etti. Sarayönü küçük bir yer. Şehir merkezine yakın olduğu için hem şehir, hem köy havası mevcut. Sarayönü’nde olduğum için kendimi bahtiyar ve huzurlu hissediyorum. Sorunsuz ve zorluklarla karşılaşmadan Rabbim İnşallah bizlere Sarayönü’ne hizmet etmeyi nasip eder.” dedi.

Alattin Alğan kimdir?

Mardin’de çok sevilen ve takdir gören Müftü Alattin Alğan,1980 yılında Mardin’de dünyaya geldi.1989 yılına kadar Mardin’de yaşayan Alğan, 1989 yılında ailesiyle birlikte Adana’nın Seyhan İlçesine yerleşti. İlkokulu Adana’nın Seyhan ilçesinde tamamladıktan sonra,  ortaokul ve imam hatip lisesini Gaziantep’te okuyan Alğan, Suriye’de 3 yıl boyunca Yüksek İslami İlimler Enstitüsünde eğitim aldı. 2000-2001 yılları arasında askerlik görevini yerine getiren Alğan, 2005 yılında Diyanet İşlerine İmam olarak atandı. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesini tamamladı.2015  yılında da  Konya  Selçuklu Dini Yüksek İhtisas Merkezinden mezun olan Alğan, 2020 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri İslam Hukuku Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisidir. İleri derecede Arapça ve A1 seviyesinde Almanca bilmektedir. Sivas Koyulhisar Müftülüğünde Daha sonra Kırşehir’in Mucur ilçesinde 1, Akçakent ilçesinde 3 yıl İlçe Müftülüğünde 2005 yılında göreve başladıktan sonra meslekte 15 yıldır görev yapan Alğan, son olarak Mardin Mazıdağı müftülüğü görevini 3 yıl süreyle yaptıktan sonra Sarayönü’ne atandı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Sarayönü Manşet Gazetesi olarak Müftü Alattin Alğan’a yeni görevinde başarılar dileriz