Yerel seçim takvimi açıklandı

Yerel seçim takvimi açıklandı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Mart ayında yapılacak yerel seçim için resmi takvimin 1 Ocak 2024 itibariyle başlayacağını bildirdi.Türkiye, Mart 2024'te yerel seçimler yapılacak. Yerel seçim ile ilgili konuşan...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Mart ayında yapılacak yerel seçim için resmi takvimin 1 Ocak 2024 itibariyle başlayacağını bildirdi.

Türkiye, Mart 2024'te yerel seçimler yapılacak. Yerel seçim ile ilgili konuşan YSK Başkanı Ahmet Yener, "Depremzedeler için rahatça adres taşıma işlemlerinin gerçekleştirilmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz” dedi.

Yener'in açıklamaları şöyle:

- YSK olarak 1 Ekim itibarıyla seçmen listelerini biz nüfus ve vatandaşlıktan alacağız. Kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkaracağımız genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız.

- Seçim takvimi içerisinde nasıl ki 6 Şubat sürecinden sonra kurulumuz kolaylaştırıcı kararlar almış ise, askı süresi içerisinde yine benzeri kolaylaştırıcı uygulamaları yapacağız. Deprem bölgesindekiler için rahatça adres taşıma işlemlerini gerçekleştirmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz.

 

Elektronik oylama olmayacak

- Elektronik seçimle ilgili kanuni düzenleme sadece yurtdışı seçimler için var. Ancak yurtiçinde bir düzenleme yok. Bu parlamentonun konusu. Ben şahsi fikrimi söylüyorum, bir gün Türkiye’de de elektronik oylama olacak. Bu 5-10 sene sonra da olabilir, tarihin ne zaman olduğunu öngörmek mümkün değil. Belki pilot olarak yasal düzenleme yapılır.

- Oda seçimlerinden ya da parti kongrelerinden başlayıp sonrasında yapılan seçimlerde de uygulanabilir. Biz buna ilişkin çalışmalarımızı yapıp, üniversitelerimizden, ilgili odalardan, bilişim uzmanlarından da görüş alıp, bir yol haritası çizmeyi düşünüyoruz.