Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı

Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı
Yeşilçam’ın yakışıklı oyuncusu Murat Soydan 83 yaşında hayata veda etti. 221 filmde oynayan ve bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı da yapan usta oyuncunun Türk sinemasını yasa boğan acı haberini kızı Mehveş Soydan duyurdu

Türk sinemasının usta oyuncusu Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti.
Başarılı aktörün vefat haberini kızı Mehveş Soydan, sosyal medya hesabından duyurdu.

Mehveş Soydan, paylaşımında "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

MURAT SOYDAN KİMDİR?
Sinema ve dizi oyuncusu Murat Soydan, 2 Ekim 1940'ta sabasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesinde doğdu. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan oyuncu ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu.

Üniversite için İstanbul'a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi'nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Aynı zamanda üniversite tahsili sırasında Tekel'de memurluk yaptı. Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sinema hayatına 1966 yılında Nejat Saydam'ın çektiği "Kolsuz Kahraman" adlı filmle başladı. Filmin kadrosunda Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı da vardı. 1970'li yılların jön oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit'le başrolü paylaştı.

221 filmde oynayan Murat Soydan, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Zulüm" filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.

Murat Soydan'ın ilk evliliğinden bir çocuğu vardır. İkinci evliliğini Uğur Gül hanım ile yapmıştır. Ali ve Mehveş adlarında iki çocuğu vardır.

Kaynak:HABER MERKEZİ