Yılan hikayesine dönen tapu sorunu çözüme kavuştu

Yılan hikayesine dönen tapu sorunu çözüme kavuştu
Konya'nın Sarayönü ilçesi Kayıören Mahallesi'nde yıllar önce birçok sorundan dolayı çözülemeyen tarımsal ve konut arazileri Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının el atmasıyla çözüme kavuştu. (adsbygoogle...

Konya'nın Sarayönü ilçesi Kayıören Mahallesi'nde yıllar önce birçok sorundan dolayı çözülemeyen tarımsal ve konut arazileri Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının el atmasıyla çözüme kavuştu.

Sarayönü Kaymakamlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün koordineli çalışması ile çözüme kavuşan arazilerin tapularını hak sahiplerine dağıtıldı.

Kuyulusebil Mahallesi sakinleri

Sarayönü ilçesi Kayıören Mahallesi'nde yıllar önce birçok sorundan dolayı çözülemeyen tarımsal ve konut arazileri Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının el atmasıyla çözüme kavuştu.

Sarayönü Kaymakamlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün koordineli çalışması ile belirlenen Hazine parselleri hak sahiplerine Sarayönü Kaymakamlığında düzenlenen törenle tapuları teslim edildi.

Kuyulusebil Mahallesi sakinleri

35 YILLIK TAPU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Çankırı İli, Ortaca İlçesinde yapılan Güldürcek Barajı nedeniyle 1987 yılında Mülga 2510 Sayılı İskân Kanununca Kayıören Mahallesinde Devlet eliyle tarımsal iskân edilen hak sahipler için konut + 150.000 m2 tarım arazisi verilmesi planlanmıştı.

Fakat devam eden süreçte tarım arazilerini kullanan Kuyulusebil Mahallesi sakinlerinin Sarayönü Kadastro Mahkemesi Sarayönü Asliye Hukuk Mahkemesine açılan davalar neticesinde hak sahibi ailelere verilen tarım arazileri el değiştirdi. Mahkeme kararları nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığınca verilmesi gereken 150.000 m2 tarım arazilerinde  eksilmeler meydana geldi.

Söz konusu yerleşim yerinde Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan toplulaştırma nedeniyle eksik istihkakı tamamlama çalışması yarım kaldı. 2022 yılında tamamlanan toplulaştırma ile birlikte mahkeme kararı nedeniyle taşınmazları ellerinden alınan ailelerin tespiti ile çalışmalara başlandı.

Sarayönü Kaymakamlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü koordineli çalışması ile belirlenen Hazine parselleri Hak sahiplerinin rızası gözetilerek kendilerine verilmek üzere tapuları çıkartıldı.

Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Sarayönü Kaymakamı Lütfullah Göktaş, Çevre Şehircilik ve İlklim Değişikliği  İl Müdürü Hülya Şevik’in katılımı ile  Sarayönü Kaymakamlığında düzenlenen tören ile tapuları teslim edildi.

Vatandaşlar 35 yıllık sorunun çözüldüğü ve tapularına kavuştukları için sevindiklerini söylediler.