Yılbaşı sofrası kurmak hayal oldu! Kuruyemişe dev zam

Yılbaşı sofrası kurmak hayal oldu! Kuruyemişe dev zam
Yılbaşı sofralarının baş tacı kuruyemişe gelen zam, vatandaşı isyan ettiriyor. En büyük zammı gören cevizin tanesi 4 lirayı buluyor…

Yüksek enflasyon, akaryakıt zamları ve dövizin önlenemeyen yükselişi, bütün ürünlere zam olarak yansıyor. Arka arkaya gelen zamlara son olarak yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi kuruyemiş de eklendi.

Yılbaşı gelmeden sofralarının vazgeçilmezi olan kuruyemiş ürünlerine zam geldi. En büyük zam izse cevize yapıldı. Kilogram fiyatı geçen yıla göre iki katını aşan cevizin fiyatı görenleri şoke etti.

Karar Gazetesi'nin haberine göre, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde semt pazarında kuruyemiş satan Mustafa Kafalı, kuruyemiş fiyatlarının astronomik rakamlara ulaştığını belirterek, bir cevizin 4 lira geldiğini söyledi.

Zamların vatandaşı oldukça zorladığını dile getiren Kafalı, "Bu seneki gibi astronomik fiyat görmedik. Geçen sene 60 liraya 70 liraya sattığımız ceviz bu sene 150- 170 lira. Bir tek ceviz 4 lira çekiyor. Bir ceviz 4 lira çekerse bu vatandaş nasıl alacak" dedi.

EN BÜYÜK ZAM CEVİZE
En büyük zammı cevizin gördüğünü, diğer kuruyemiş ürünlerinin de zamlandığını vurgulayan Kafalı, “Kayısının kilosu toptan 250 TL. Yani fiyat pahalılığı var. 24 gram geliyor bir ceviz. 170 lira kilosu, tanesi 4 küsur lira yapıyor. Millette alım gücü yok. Allah yardım etsin. Vatandaş alamıyor, pahalı diye sadece seyrediyor. Geçen sene günlük 100 kilo ceviz satıyorduk şimdi 8-10 kilo satarsak şükrediyoruz" diye konuştu.

Pazar alışverişine gelen bir vatandaş ise, "Çok pahalı hemşerim. 4 lira çekiyor, 5 lira çekiyor. Milletvekilleri 80- 90 bin lira aylık alıyor, bizde hiç yok. Ne yapacağız biz? Alt tabakayı düşünsünler kardeşim biraz da. Alamıyorum, vazgeçtim" ifadelerini kullandı.