YÖK Başkanı açıkladı: Üniversitelerin 2. programları kapatıldı

YÖK Başkanı açıkladı: Üniversitelerin 2. programları kapatıldı
Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme diyetetik ve bazı temel bilim programlarının kontenjanlarında düşürme yoluna gidildiğini, vakıf üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının içeriğinde de değişime gidilebileceğini söyledi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki 2. öğretim programlarının kapatıldığını duyurdu.

259'uncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısı Yükseköğretim Kurulu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Özvar, 2. öğretim programlarına ilişkin son dakika kararını açıkladı. Özvar, bazı programlarda kontenjanları azaltma kararı aldıklarını söyledi.

Erişilebilir ve kapsayıcı bir yükseköğretim sistemi anlayışıyla hareket ettiklerini ifade eden Özvar, "Ülkemizin tüm kesimleri için nitelikli yükseköğretime adil erişim sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kapasitemiz hızla artarken, ülkemizde yükseköğretime erişim talebi de güçlü bir şekilde devam etmektedir. Bu yoğun ve güçlü talebe doğru politikalarla yanıt vermek, önceliklerimizden birisidir" dedi.

2. ÜNİVERSİTEYE SADECE 35 YAŞ ÜSTÜ ÖĞRENCİLER KAYIT YAPTIRABİLECEK

İstihdamla bağı azalan programların kontenjanlarını kademeli olarak azalttıklarını ifade eden Özvar, “Yükseköğretim Yürütme Kurulunca alınan karar doğrultusunda, gelecek akademik yıldan itibaren Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı açık öğretim programlarına 'ikinci üniversite' kapsamında sadece 35 yaş üstündeki öğrenciler kayıt yaptırabilecek. Başta öğretmenlik mesleği olmak üzere ülkemizin istihdam dengesini yakından gözeterek bu kararları alıyoruz. Nitekim, farklı ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören öğrencimizin öğretmenliğe geçiş fırsatı yakalamak adına 35 yaş sınırı getirdiğimiz programlara ‘ikinci üniversite’ kapsamında yoğun bir şekilde yöneldikleri görülmektedir. Aldığımız karar bu durumu kontrol altına almayı ve sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlamaktadır" diye konuştu.

BAZI BÖLÜMLERE EK KONTENJAN, BAZI ÖLÜMLERE KAPATMA

Özvar, kontenjanı azalan bölümlere ilişkin şu bilgileri verdi:

"Bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir. Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir. Vakıf üniversitelerimizin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını bekliyoruz."

Devlet üniversitelerine gösterdikleri kolaylıkları vakıf üniversitelerine de göstermeye devam edeceklerini dile getiren Özvar, "Adalet programında yaptığımız benzer uygulamaları burada da yapacağız. Bu bakımdan herhangi bir kayıp olmayacağını özellikle belirtmek isterim" açıklamasında bulundu.

Kaynak:HABER MERKEZİ