Zafer bayramı kutlandı

Zafer bayramı kutlandı
Sarayönü nde 30 Ağustos Zafer Bayramı, Çarşamba günü yapılan törenle kutlandı. Tören Sarayönü Hükümet Konağı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Törene Kaymakam Tarık Bahadır, Belediye Başkanı Nafiz Solak, şehit...

Sarayönü nde 30 Ağustos Zafer Bayramı, Çarşamba günü yapılan törenle kutlandı. Tören Sarayönü Hükümet Konağı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Törene Kaymakam Tarık Bahadır, Belediye Başkanı Nafiz Solak, şehit yakınları ve gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Sarayönü nde 30 Ağustos Zafer Bayramı nın 95. yıldönümü, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı na çelenk sunumu ile kutlandı. Protokol sırasına göre çeleklerin sunulmasının ardından, bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Ardından İstiklal Marşı nın okunması ve şanlı Bayrağımız göndere çekildi.

Çelenk töreninin tamamlanmasının arından İlçe Jandarma Komutanlığı personelinden Uzman Jandarma Bayram Ölmez, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Ölmez konuşmasında, “30 Ağustos, sadece bir tarih değildir. Bu günün tarihe şan veren bir anlamı vardır. Bugünün heybeti, toprağa, denize ve göğe sığmayacak kadar büyüktür. Çünkü bugün; bağımsızlık ve yurt aşkıyla şahlanan Türk ulusunun Atatürk'ün önderliğinde; Kurtuluş Savaşını kazandığı, Sevr Anlaşması'nı parçaladığı, Lozan Barışı'nı sağladığı ve Cumhuriyetin temeline ilk harcı koyduğu ilk gündür. Türk ordusunun Sakarya'da kazandığı zaferin bir başka benzeri yeryüzünde yoktur. Bu savaş, bir milletin kaderini değiştiren ve 22 gün, 22 gece süren yaman bir uğraştır. Bu savaş, insanlık duygularından yoksun, vahşi ve saldırgan bir düşmanın başını, Türk'ün iman dolu göğsüne çarparak, paramparça ettiği bir taştır. Bu savaş, haksız, şuursuz ve kirli bir istila emelinin, Sakarya'nın köpürmüş sularında boğulduğu bir savaştır. Bundan dolayıdır ki; insanlık tarihi sayfalarında, Sakarya meydan muharebesine müstesna bir yer verilmiştir. Çünkü Türk ordusu, Viyana'da başlayan amansız çekilmeye Sakarya'da "dur!" demiştir. Ulu Önder Atatürk'ün "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır, vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça düşmana terk olunmaz..." komutundaki anlamı, çok iyi kavrayan kahraman Türk ulusu "Ya istiklal, ya ölüm..." parolasıyla mücadele etmiştir” dedi.

Konuşmanın ardından törenin son bulması ile Kaymakam Tarık Bahadır ve Belediye Başkanı Nafiz Solak, Kaymakamlık makamında kutlamaları kabul etti.