Ziraat Odasından hasat yapan çiftçilere ziyaret

Ziraat Odasından hasat yapan çiftçilere ziyaret
Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik ve Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık birimi, Sarayönü’nde üretim yapan çiftçileri ziyaret ederek, startı verilen buğday hasadı öncesi hububatın durumu ile ilgili çiftçilerden...

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik ve Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık birimi, Sarayönü’nde üretim yapan çiftçileri ziyaret ederek, startı verilen buğday hasadı öncesi hububatın durumu ile ilgili çiftçilerden bilgi aldı.

Çiftçilerden 2022  yılındaki hasat ve hayvan verimi ile ilgili bilgi aldıklarını belirten Başkan Çelik, şimdiye kadar yapılanlar ve bundan sonra neler yapılması konusunda görüşmelerde bulunduklarını aktardı.

Başkan Çelik , merkez ve kırsal mahalleri dolaşarak hasadına başlanan buğday, ve arpa  konusunda yapılacakları yerinde incelediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Gördüğümüz kadarıyla çok kötü değil, çok da iyi değil. Ama genelde baktığımızda ilçemizde kurak geçen 2021 sezonuna göre verim iyi ama önceki sezonlara göre biraz verim düşüklüğü var. İlçemizin daha çok buğday ve hayvancılıkla geçinen bir ilçe olması gerekiyor. Fakat herkes kentlere yerleşmiş ve tarıma elverişli ilçemizde hayvancılık ve tarım çok azalmış. Bu durumda girdi maliyetlerinin de etkisi oldukça büyük. Çiftçilerimiz bu yıl girdi miktarlarında ki fiyat artışından dolayı ekim yaparken alt gübre kullanamadığını , sadece ot ilacı ile yaprak gübresi kullanabildiğini belirtti. Ama genel olarak baktığımızda verim geçen sezona göre iyi görünüyor”

Çiftçileri ziyaretlerinde devlet teşviklerinin önemine de değindiklerini vurgulayan Başkan Çelik, çiftçilerin verilen teşviklerden yararlanmasını istedi.