ARKADAŞLIK

Hep olumsuz düşünen bir genç varmış. Bir gün babası ona çivilerle dolu bir torba vermiş. Arkadaşların ile tartışıp kavga ettiğin zaman, her sefer bu tahtaya bir çivi çak demiş. Genç ilk günde tahtaya 37 çivi çakmış.

Sonraki haftalarda kendini kontrol etmeye çalışmış, her geçen gün daha az çivi çakmış. Nihayet bir gün gelmiş ki, hiç çivi çakmamış. Babasına gidip söylemiş. Babası onu yeniden tahtanın yanına götürmüş.

Oğlum, bugünden başlayarak tartışmayıp kavga etmediğin her gün için, bu tahtadan bir çivi çıkart demiş. Günler geçmiş tahtada hiç çivi kalmamış. Babası Aferin oğlum iyi davrandın. Bu tahtaya dikkatli bak. Çok delik var.

Artık hiçbir şey, geçmişteki gibi güzel olmayacak. Arkadaşlarla tartışıp kavga edildiği zaman kötü kelimeler söylenir. Her kötü kelime bir yara, bir delik olarak aynen kalacak kapanmayacaktır. Bir arkadaş ender bir mücevher gibidir.

Seni güldürür, yüreklendirir, sen ihtiyaç duyduğunda yardımcı olur, seni dinler sana yüreğini açar demiş. (Ali Şahin)...

O günden sonra genç, negatif düşüncelerin kendisine hep zarar verdiğini düşünerek değişmeye karar vermiş. Hem kendine hem de sevdiklerine haksızlık ettiğini düşünmüş. Ailesinden aldığı destekle, azimle olumsuzlukları unutmaya çalışmış.

Kendini daha mutlu, huzurlu, enerji dolu hissetmiş. Olumlu düşündüğünde, pozitif enerji yaydığını, bu enerjinin ikiye katlanarak yine kendine geri döndüğünü görmüş. Hepimiz düşünceden ibaretiz.

Geriye kalan et ve kemiktir. Pizzacıda çalışan genç kız, müşterilerine sevimli, güler yüzle hizmet sunar. Gülümser işini en iyi şekilde yapar. Genç kızın güler yüzlü ve gülümseyerek yaptığı hizmetin karşılığında müşterileri hep dolgun bahşiş vererek teşekkür ederler. Kız çok sevinir.

İşten çıktıktan sonra ihtiyacı olan birine o gün akşam yemeğine yetecek kadar para verir. Aldığı bahşişleri hep böyle değerlendirir. Yağmur yağmaya başlar. Parayı alan ihtiyaç sahibi koşarak eve giderken, sokakta aç kalmış, ıslanmış bir köpek yavrusu görür.

Süt alıp köpekle birlikte eve gider. Sütü içen köpek sevinçle oynamaya başlar. Gece geç vakit apartmanda çıkan yangın ilerlerken köpek havlamaya başlar. Apartmanda yaşayan hepsi kurtulur.

Tüm bu iyiliklerin başlangıcı bir gülümsemedir. Kişi kendini bir amaca adadığında evren, onunla işbirliği yapar. Başka türlü asla olmayacak güçler, Allah'ımın sayesinde ortaya çıkarak kişiye yardım eder.

Kişinin iyi ve güzel düşünceleriyle kendini destekleyen olaylar zinciri gerçekleşir. Aklının ucundan bile geçmeyen her türlü beklenmedik olay ve yardımla karşılaşır. Hedefe kilitlenmeli...

(Yüreklilik içinde zekayı kullanarak gücümüzü kullanırız. Hemen başlamalı. GOETHE)...

Yavaş koşmasını öğrenmeden hızlı koşamayız. Sabretmesini bilip, sadece işimizi yapmalıyız. Sonucunda mutlu oluruz. Nereye gideceğini bilenlere bütün dünya yol gösterir. Sonuç ne olursa olsun sorumluluğu göğüslemeye hazır olmalı.

Çalışmadan başarılı olunmaz. Doğruluk, dürüstlük daima en önemli hayat felsefesidir. Bizleri bir yere getiren yeteneğimizdir. Bizleri orada tutacak olan karakterimizdir.

Özür dilemeyi bilmeli. Bazen her işin olumlu sonuçlanması için zamana ihtiyaç olduğunu bilmeli. Buna hazır olmalı.

Hayal kırıklığına uğrayıp, suçlamalar yapmadan bir daha ki fırsatlar için azmimizin kırılmasına izin vermemeliyiz. Ailemize çok değer vermeli, Her fırsatta sarılıp teşekkür etmeliyiz...

SAYGILARIMLA...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mebruke BİCAN Arşivi