Bizim Gündemimiz

Çiftçiler daha fazla hububat ve alternatif ürünlerin üretimi için yıllardır Konya Ovası’nın sulanması çağrısı yaparlar.

KOP projesi bu çağrının bir bölümüne karşılık veriyor. Özellikle kuru tarım yapılan Cihanbeyli, Sarayönü, Altınekin, Kulu ve Kadınhanı ilçelerinin tarım alanlarının sulanması için yeni kaynaklar ve projeler geliştirilmesi beklenirken DSİ 4. Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı “Konya’dan Akdeniz'e boşa akan 40 milyon metreküplük su rezervi tespit edildi” açıklaması hepimizi heyecanlandırdı.

Türkiye'nin toplam tarımsal üretiminin yüzde 10'unu karşılayan kapalı havza yapısına sahip Konya Ovası'nda yılda ortalama 4,5 milyar metreküp su tüketildiğini hepimiz biliyoruz.

DSİ 4'üncü Bölge Müdürlüğü mühendisleri, Konya'nın Akdeniz'e yakın ilçeleri Derebucak ve Seydişehir'den düdenler ile Akdeniz'e boşa akan su kaynaklarını tespit ettiler.

Bu müjdeli haber ile ilgili DSİ 4'üncü Bölge Müdürü Mehmet Ekinciden aldığımız bilgi aynen şöyle.

"Suğla depolamasının olduğu bölgede karstik yapıdan dolayı oluşmuş boşluklardan su çıkıyor. Aynı şekilde çıkan bu sular yeryüzünde birikip tekrar o boşluklardan Akdeniz'e boşalıyordu.

Biz bununla ilgili tespitlerimizi yaptık, Suğla bölgesinde Susuz köyünde 61 milyon metreküp kaynak suyu bulunuyor. Bir de yamaçlardan gelen suyu da katarsak 71 milyon metreküp suyumuz vardı orada.

Biz suyun bir kısmını pompayla Suğla depolama alanına atıyorduk. Artan kısmı ise örneğin; bu sene 35 bin dekarlık alanı su altında bıraktıktan sonra düdenler vasıtasıyla Akdeniz'e bir boşalma oldu. Bunun mertebesi çok ciddi bir şekilde, tespit edemedik daha ama tahminlerimiz 40 milyon metreküp civarındadır. Bu Konya için çok büyük bir rakamdır.

Biz şimdi bir proje geliştiriyoruz. Bu projeyle hem suyu Akdeniz'e boşu boşuna akıtmamış olacağız hem de bu yıl 35 bin dekarlık sahada meydana gelen bir su baskınında zirai mal kaybını önlemiş olacağız.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ahmet TURAN Arşivi