Çiftçiler yeniden bekçi istiyor

Çiftçiler yeniden bekçi istiyor
Sarayönü’nde çiftçi malları koruma hizmetinden çıkışın serbest bırakılmasından sonra birçok çiftçinin çıkması sebebiyle yeterli bütçe oluşturulamadığı için bekçi hizmeti birçok mahallede sonlandırılmıştı. Koruma...

Sarayönü’nde çiftçi malları koruma hizmetinden çıkışın serbest bırakılmasından sonra birçok çiftçinin çıkması sebebiyle yeterli bütçe oluşturulamadığı için bekçi hizmeti birçok mahallede sonlandırılmıştı. Koruma hizmetinden çıkmak istemeyen çiftçiler de bu durum nedeniyle mağdur oldu. Koyun sürülerinin verdiği zararlardan mağdur olan çiftçiler, koruma hizmetinin yeniden getirilmesini istiyor. Zarar gören tarlalarla ilgili olarak sürü sahiplerine hiçbir yaptırımda bulunulamadığını kaydeden çiftçiler, çaresiz kaldıklarını ifade etti.

Sarayönü’nde çiftçi malları korumasından ayrılan çiftçiler yüzünden yeterli bütçe oluşturulamadığı için sonlandırılan bekçilik hizmeti nedeniyle koyun sürüleri çiftçilerin ekili arazilerine zarar veriyor.

Koyun sürülerinin ekili arazilerinde yayılmasından dolayı büyük zarar yaşadıklarını kaydeden çiftçiler, koruma olmadığı için tüm koyun sürülerinin tarlalara zarar verdiğini söyledi.

Sürü sahiplerinin engellenemediğini kaydeden çiftçiler, “Ne jandarma ne de başka birisi bunları engelleyemiyor. Murakebe heyeti tarafından çıkış engelinin kaldırılması yönünde görüş bildirilmesi nedeniyle herkes korumadan çıktığı için bekçi görevlendirilemiyor. Burada bizim suçumuz günahımız ne? Hiç olmazsa belli bölgelerde yeniden bekçi görevlendirilmesini istiyoruz.” diye konuşuyor.

“Kararın geri alınması gerekiyor”

Çiftçilerden çok sayıda şikayet almalarına rağmen bütçesizlikten dolayı pasif hale gelen koruma nedeniyle ellerinden bir şey gelmediğini anlatan Çiftçi Malları Koruma Başkanı Ali Bozburun, şunları söyledi:

“İki yıl önce murakebe heyetinin kaymakamlıkta yaptığı toplantı neticesinde dilekçe verenlerin korumadan çıkabilmesinin önü açıldı. Mahallelerde yüzde 70-80 civarında çıkışlar oldu. Çıkışlar yüzde 51’i geçtiği anda zaten bütçe oluşturulamıyor. Bu yüzden mahallelerde bekçi görevlendirilemiyor. Kaymakamlık ve murakebe heyeti istese bu kararı geri çevirebilir. Yeterli bütçe oranına geldiğimiz anda da bekçilerimizi görevlendirebiliriz. Bunun dışında bizim elimizden de bir şey gelmiyor. Çiftçilerimizden birçok şikayet geliyor. Koyuncuların önüne geçilemiyor. Çiftçi malları koruma yeniden aktif hale gelirse görevimizi en iyi şekilde yapmaya kaldığımız yerden devam ederiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.