DOĞAL EV YAPIMI BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER-1

Bahçemizde kendimize yeterli sebze meyve yetiştirelim derken zehirlerle kendimizi ve çocuklarımızı zehirlemeyelim.

Yapılan çalışmalarda insan saç teli örneklerinde zirai zehir kalıntıları mevcut olduğu tesbit edildi.

Deri ve solunum yoluyla alınan bu zehirler; kanser riski, sperm ve doğumlarda anormallikler, Hormonal ve nörolojik sistem bozucu, astım gibi birçok hastalığın sebebi.

Bunun için mümkün olduğunca doğal reçeteler ile mücadele yapmamız gerekiyor. Aşağıda doğal ev yapımı zirai ilaçların tarifini vermeye çalışacağım.

  1. Yağ spreyi böcek ilacı

Hafif bir sabunla (Arap sabunu) karıştırılmış bitkisel yağdan yapılan ev yapımı bir böcek ilacı, yaprak bitleri, akarlar, vb. gibi bazı sıkıntılı böcekler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir.

1 çorba kaşığı sabunla 1 bardak bitkisel yağ (iyice çalkalayın) ve sonra hazır olduğunda, 1 çay kaşığı yağ ile 2 çay kaşığı ekleyin, 1 litre suyla karıştırın, iyice sallayın ve bitkilerin yüzeylerine doğrudan püskürtün Küçük zararlılardan etkilenen Yağ, böceklerin vücutlarını kaplar, etkili şekilde boğulur ve nefes aldığı gözenekleri tıkar.

  1. Sabun spreyi böcek ilacı

Yağ spreyine çok benzeyen bir ev yapımı pestisit, akarları, yaprak bitlerini, beyazsinekleri, böcekleri ve diğer aç küçük böcekleri kontrol etmede etkili olan bir sabun spreyidir.

Bazik bir sabun spreyi böcek ilacı yapmak için, 1 1/2 çay kaşığı yumuşak bir sıvı sabunu (arap sabunu) 1 litre suyla karıştırın ve karışımı doğrudan bitkilerin enfekte olmuş yüzeylerine püskürtün.

Bir sefer sabun sprey böcek ilacı, bir sefer yağ sprey böcek ilacı ile benzer bir şekilde çalışır ve gerektiği şekilde uygulanabilir (her zaman günün sıcak güneşli bölümünde değil, akşamları veya sabahın erken saatlerinde uygulanmaması tavsiye edilir).

  1. Neem yağı böcek ilacı

Neem ağacının tohumlarından çıkarılan bir yağ, böceklerin yaşam döngüsünü her aşamada (yetişkin, larva ve yumurta) yok edip organik bahçıvan için harika bir kaynak haline getiren güçlü bir doğal böcek ilacıdır.

Neem yağı, yaprakları ve diğer bitki kısımlarını besleyen böcekler için bir hormon bozucu ve bir "önleyici" olarak işlev görür.

Neem yağı biyolojik olarak parçalanabilir ve evcil hayvanlar, kuşlar, balıklar ve diğer vahşi yaşamlar için toksik değildir ve çeşitli yaygın bahçe böcek zararlılarına karşı etkilidir ve ayrıca bitkilerde toz küfü ve diğer mantar enfeksiyonlarıyla mücadele edebilecek doğal bir mantar ilacıdır.

2 çay kaşığı neem yağı ve 1 çay kaşığı hafif sıvı sabundan oluşan bir temel karışımla başlayın ve 1 litre su ile iyice çalkalayın ve ardından etkilenen bitkiye püskürtülür.

Neem yağı ayrıca, genellikle bitkiler istila edilmeden önce, zararlı böcekler tarafından tahrip edilen bitkilerin yapraklarına püskürtülmesiyle önleyici olarak da kullanılabilir.

Ürününüz bol ve bereketli olsun

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mehmet KARLI Arşivi