DOĞAL EV YAPIMI BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER-3

DOMATES YAPRAĞI SPREYİ

Bir fincan domates yaprağını doğrayın. İki su bardağı su içerisine bu yaprakları ekleyin ve bir gece bekletin. Ertesi gün yaprakları iyice süzün. Ortaya çıkan sıvıyı yine bir bardak su ile seyreltin. Sprey bir şişe yardımıyla bitkiye uygulayın.

Domates yapraklarında alkaloid adı verilen zehirli bileşikler barındırır. Domatesin yaprakları kesildiğinde, alkaloidlerini serbest bırakır. Alkaloidler su ile süspanse edildiğinde, yaprak bitleri için toksik olan bir madde ortaya çıkar. Bu da bitlerin uzaklaşmasına yardımcı olur. İnsanlar için herhangi bir zararı yoktur. Sadece alerjisi olanlar dikkat etmelidir.

NİKOTİN SPREYİ

Tütün bitkisinden elde edilir. Böceklere toksiktir. Ev yapımı nikotin çayının en büyük avantajı etkinliğinin birkaç saat sürmesidir. Arılara toksik değildir. Nikotin toprak zararlılarına karşı kullanılmaktadır. Özellikle kök afitleri, tripsler, yaprak delicileri, armut pisillası, Crioceris asparagi ‘na karşı kullanılmaktadır.

Bir fincan kurutulmuş, öğütülmüş tütün yaprağını ¼ çay kaşığı saf sabun ilave edilmiş 4.5 lt ‘lik su içinde yarım saat bekleterek süzmek suretiyle solüsyon hazırlanır. Bu solüsyon birkaç hafta kapalı bir kapta saklanabilir. Toprak zararlıları için bitkinin kök bölgesine toprak üstüne karışım uygulanır.

Yaprak zararlıları için yaprak altlarının da iyice ilaçlanması gerekir. Nikotin bitki yaprakları tarafından absorbe edilerek birkaç hafta bitkide bulunur. Güvenlik açısından yalnızca genç bitkilere ve hasattan bir ay öncesine kadar kullanımı daha uygundur.

Patlıcan, biber, domates ve diğer solanaceae’lerde kullanımı uygun değildir. Tütün mozaik virüsünü taşıyan tütünlerden hazırlanan solüsyon bu virüsün bitkilere bulaşmasına neden olabilir.

Ülkemizde 70º C’ sıcaklıktaki 1 lt suda 50 gr. kuru tütün 1 gün suda bekletilerek meydana gelen eriyik pülverizasyon yöntemi ile kullanılmıştır. Bu yöntem tarla koşullarında patates böceği larvaları, afit ve kırmızı örümceklere karşı etkili olmuştur.

Kullanılan tütün yaprağının tazeliği, suyun niteliği, uygulama dozu ve sıklığı kullanılan ilacın etkinliğini belirlemiştir. Nikotine sülfatın sıcakkanlılara toksisitesi nedeniyle dikkatli kullanılması gerekir.

TUZ SPREYİ

Pieris rapae ve kırmızı örümceklere karşı kullanılabilir. 2 çorba kaşığı tuz ile 4.5 lt su karıştırılır. Karışım bitkiye uygulanır.

KADİFE ÇİÇEĞİNDEN HAZIRLANAN SPREY

Kadife çiçeği su ve sabunla karıştırılarak bir solüsyon hazırlanır. Bu solüsyon afid, larvalar ve sinekler için repellent etki yapar.

ISIRGAN SUYU

Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde afitlere karşı uygulanmaktadır.

Ürününüz bol bereketli olsun

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mehmet KARLI Arşivi