DÜZEN VE GÜZELLİK

Evrende gözle görünür bir düzen vardır. Zıtlıklar bile bu düzen içerisinde birbiriyle uyum içerisindedir. Bu uyum insanda güzellik duygusunu uyandırır. İnsanın yaşamdan zevk almasını sağlar. Dikenler arasında yaratılan gülü görmemiz ve ondan zevk almamız evrendeki düzenin bir sonucudur.

DÜZENSİZLİK Her türlü karışıklık, huzursuzluk ve bunalımın kaynağıdır. Düzen bulunmayan toplumda herkesten ayrı bir ses çıkar. Herşey birbiri ile çatışır, birlik ve beraberlik bozulur.

Zaman düzenli kullanılmadığı için, boşa harcanır, gelişme durur, işler karışır. Huzursuzluk doruk noktasına çıkar, mutsuz insanlar çoğalır. Günümüzde bir kısım insanların akıl almaz çılgınlıklar yapmasının altında yatan neden budur.

Daha önce çözüme ulaştırmakta zorlandığımız herhangi bir sonuca vardıramadığımız konular gündemimizde olabilir. Karşılıklı uyum yaratma, orta noktayı bulma yönünde tutumlar sergilemek, pozitif enerji getiren etkiler sorunların çözümü için fırsattır. Varken değerini yeterince bilmediğimiz çok şeyi olmadığı zaman ararız.

Toplumsal yaşamın gücü, kişisel ilişkilerin sağlıklı olmasına bağlıdır. Birbirini seven, sayan, arayan, sorunların çözümünde katkı veren, yakınlıklarıyla koşturanlar, karşılık beklemeden yardım ve desteklerle dayanışmanın yararını vurgulayanlar, arkadaşlık, dostluk, meslektaşlık, komşuluk, akrabalık bağlarıyla yaşam aydınlığını artıranlar hiçbir zaman unutulmaz.

Çocukluk okul, askerlik, çalışma yılları bu ilişkilerin kurulma ortamlarıdır. Nice dostluk yakınlıklar bu çağlarda başlar. Yıllar ilerledikçe ortam değiştikçe, görev ve yer değişiklikleri de eklendikçe ilişkiler de duruma göre çizgisini değiştirir. Ama, yakınlıklar olumlu etkileri ile sürer. Bazen de tersi olur.

YAŞAM çizgimizde tanıdıklarımız arasında unutulmayanlar bizim gönül zenginliğimizdir. Kişilik özellikleri ile büyük bir sevgi, saygı, beğeni toplayanlar, ailenin de onurlu temsilcisidir. Tanımakla kıvanç duyduğumuz her zaman büyük bir saygıyla andıklarımız, birer toplum ustasıdır.

DÜZENLİ yazma ve konuşmanın da önemi büyüktür.

İNSAN olaylar karşısındaki tavrını, yazma ve konuşma yoluyla anlatır. İnsanlık tarihi boyunca, en etkili ve sağlıklı anlaşma vasıtalarıdır. Milletlerin ve dünyanın kaderini etkileyen, önder kişilerin özelliklerinden biri de, güzel konuşmalarıdır.

Güzel konuşan insan duygu ve düşüncelerini belirli bir düzen içinde sözle anlatabilen yazıya geçirebilendir. Düzenli yazma ve konuşma çabası, toplum içerisinde iyi bir yer, saygı duyulan bir kişilik kazandırır. Zihnine, hayal dünyasına, ruhuna düzen verebilenler güzelliğe ulaşır.

GÜZELLİK Düzenliliğin sonucudur. Küçük yaştan düzenli, dengeli, uyumlu olarak yaşamaya çalışmalı.

HAYAT sevdiklerimizden vazgeçmek için çok kısa. Her yaşın getirdiği farklı duygular, farklı sorumluluklar oluyor. Peşin hüküm içimizdeki insanlığın düşmanı. Bu hayatın nasıl yaşandığı herkesin hikâyesinde gizli.

İNSAN, terbiye, bilgi, görgü, eğitim ve alışkanlıklarla yaşamını renklendirir. Çocukluktan yaşlılığa uzayan yaşamın değişik evreleri varlığımızın doğal süreçleridir.

SONBAHARDA Her yer kırmızının, sarının, turuncunun, en güzel tonlarına büründü. Tabiat ananın kanatları altında, bu romantik mevsimde, sıcak basmadan, üşümeden düzenli yürümenin zamanı.

Ormanların, parkların yeşilden kızıla büyülü geçişi, sahilde gün batımındaki denizin aldığı rengin, masalsı güzelliği harika. Bolluk ve bereketi simgeleyen toprağa duyulan minneti anlatan bağbozumu sezonu ve festivaller devam ediyor. Düzenli ve güzel olması rahatlatıyor.

SAYGILARIMLA...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mebruke BİCAN Arşivi

KIŞ

08 Ocak 2024 Pazartesi 21:40