EMNİYETE YENİ BİNALAR

Konya ve ilçelerinin Türkiye’nin huzur şehri olmasında en önemli pay kimin diye sorsak. Hiç kuşkusuz Emniyet Müdürlüğü cevabını en ön sıralarda çıkar.

Kaçakçılık, Narkotik ve Asayişte yaptığı operasyonlar bu başarının önemli ayaklarını oluşturuyor.

Başarı nasıl gelir diye sorsanız yine ilk sırada rahat çalışma ortamı sunan bina gelir her halde.

Şehirleşmenin getirdiği yapılaşma ve trafik yoğunluğu mevcut Emniyet Müdürlüğü binasını birimleri açısından yetersiz kılarken, birimler arasındaki koordinasyona da olumsuz etkileri olmaya başlamıştı

Çözüm arandı.

Kısa sürede bulundu.

Konya aslında kamu kurumlarına altyapı ve bina konusunda çözüm de üreten bir şehir.

Önce şehre de yakınlığı sebebiyle Şehir Hastanesi ve Adliye yakınında geniş bir arsa temini yapıldı. Ardından idari ve operasyonlara uygun olmasının yanında Selçuklu mimarisiyle tasarlanan projeli inşaat çalışması başlatıldı.

İnşaatlar kısa sürede Selçuklu Devleti’nin kadim başkenti Konya’ya yakışır bir biçimde yükseldi.

Biz de bu çalışmaları detaylandırmak için Emniyet Müdürü Engin Dinç’e binaları sorduk.

Huzur ve güven dolu mesaj içeren cevapları şöyle aldık.

Konya İl Emniyet Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı koordinesinde hizmet binalarını yenilemeye ve halkımıza daha iyi hizmet verebilmek için yeni teknolojik sistemlerle günümüz gereksinimlerini karşılayan binaları hizmete kazandırmaya devam ediyor.

Cumhuriyet Polis Merkezi Amirliği, Selçuklu İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Köprübaşı Polis Merkezi Amirliği, geçtiğimiz yıllarda günümüzün gerektirdiği yeni sistem teknolojilerle, güncel gereksinimlere göre planlanan binalarında vatandaşlara hizmete vermeye başlamıştı.

2022 yılında yapımına başlanan İl Emniyet Müdürlüğü binası, eski hizmet binasına göre çok daha büyük bir kapasiteye sahip olarak tasarlandı. Yeni yapılan binayla birlikte dağınık yapıda olan ek hizmet binaları da tek bir yerleşkede toplanıp idari işlemleri kolaylaştırarak hizmet kalitesini artıracak.

87.000 m² arsa üzerine 35.280 m² olarak planlanan projenin 3.5 yılda tamamlanarak 2025 yılının 12. Ayında teslim edilmesi planlanıyor.

Ayrıca ihtiyaç duyulan her bölgede, vatandaşlarımızın güvende olabilmeleri için yeni Polis Merkez Amirlikleri kuruluyor. Meram ilçesinde 2022 yılının sonunda yapımına başlanan Gödene Polis Merkez Amirliği binası, 2929 m² arsa üzerine 514 m² kullanım alanlı olarak planlanan projenin 2023 yılsonuna kadar hizmete açılması planlanıyor.

Ecdat ne demiş?

“Dünya da mekan, ahirette iman”

Darısı bina sorunu yaşayan kurum ve kuruluşlara.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ahmet TURAN Arşivi