Esmaül Hüsna'yı Paylaşıyoruz

Köşemizde kimi zaman siz değerli okurlarımızdan gelen yazıları paylaşıyoruz.

Bu paylaşımlar okurlarımızdan da büyük ilgi ve destek gördüğü için bizde kaynak göstererek paylaşıma devam etme kararı aldık.

Yazılarınızı veya bildirimlerinizi göndereceğiniz elektronik posta adresimizi yeniden hatırlatayım.

[email protected]

Adresteki ahmet ve aga’dan sonra yer alan ara noktalar bazı okurlarımız tarafından görülmediği için notları bize ulaşmıyor.

Değerli hocam göndermiş ve alemi yaratan yüce Allah’ımızın 99 isminden yayınlaması isteğini iletmiş.

Bizde bu haftadan itibaren her Cuma günkü köşemizde Allah’ımızın isimlerini sizlerle paylaşacağız.

ALLAH

Bugün de Allah isminden başlıyoruz.

İşte hocamın gönderdiği bilgi.

Biz Müslümanların inancına göre göğün yedi katını, gezegenleri, insanları ve diğer tüm canlıları yaratan Allah'tır.

Kur'an'daki Esma'ül Hüsna'dan ilk inen isim Allahtır. Çünkü besmelededir. Allah'ın doksan dokuz isminin en büyüğüdür.

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah'ın doksan dokuz ismi vardır. Allah tektir, teki sever."

Esmâ'ül Hüsna'nın bütün anlamını içinde toplar. Yüce yaratıcının diğer bütün isimlerini kapsar. Bu yüzden el-Esmaü'l-Hüsna olarak bilinen bütün isim ve sıfatlar bu ada yandırılır. Bu nedenle "Rahman, Rahim, Aziz, Gaffar, Kahir Allah'ın adlarındandır deriz

Allah ismi Kur'an'da 2697 yerde geçmektedir.

Allah'ın güzel isimleri vardır. En güzel isimler O'nundur. Gerçi Allah zatında birdir ve zatının ismi Allah'dır. Fakat sayı olan bir gibi eşi ve benzeri bulunabilecek şekilde bir birlikle değil, eşi ve benzeri bulunmayan üstün bir birlikle birdir.

Zatında yalnızca vahid değil, birdir: İlâhî hitapta yer alan "Biz, şehadet ettik, yarattık." gibi çoğul kiplerindeki azamet ve ihtişam, işte ilâhî sıfat ve isimlerin bir araya gelmesinden doğan azamet ve yüceliği dile getirir ki, Allah yüce ismi, bütün bu sıfat ve isimlerin hepsini içine alan bir yüce isimdir. Allah ismi, Allah'ın kendisi gibi, eşi ve benzeri olmayan bir isimdir. Sıfat ve isimlerin çokluğu, zatın çokluğunu gerektirmeyeceğinden o isim ve sıfatların her biri Allah'ın eşsiz özelliklerinden birine delalet eder. Âdem'e öğretilen de isimlerin en güzelleridir.

Tenbih :  Kul, Allah'a bütün kalbiyle bağlanmalıdır. Gözü O'ndan başkasını görmemeli, O'ndan başkasına iltifat eylememeli, O'ndan başka hiç kimseden bir dilekte bulunmamalı, O'ndan başkasından korkmamalıdır.

İhlasla "Ya Allah Celle Celalühü" diyen bir Müslüman bu isme devam etse; şeytanın şerrinden emin olur, mutluluğa erişir, duası kabul olunur, rızkı genişler ve Allah'ın izniyle şifa bulur.

Cumanız mübarek olsun

Allah’ıma emanet olunuz

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ahmet TURAN Arşivi