İNANMAK

Bir okulda Okul Müdürü üç öğretmenini çağırıp şöyle der "Bu okulun en iyi üç öğretmeni sizler olduğunuz için, bu yıl size okulun en başarılı öğrencilerinden bir araya getirilen üç sınıf vereceğiz.

Bu öğrencilerin çok iyi bir eğitim almalarını bekliyoruz. "Üç öğretmen, öğrenciler, ebeveynler çok sevinirler.

Yılsonu geldiğinde, seçilen öğrenciler diğer öğrencilere göre %20-30 daha başarılı olurlar. Müdür, üç öğretmeni odasına çağırır. "Size bir itirafta bulunmak istiyorum. En zeki öğrenciler sizde değildi. Onlar ortalama öğrencilerdi."

Bu gerçeği duyan öğretmenler, öğrencilerde görülen yüksek başarının kendi öğretme yetenekleri ile ortaya çıktığını düşünürler. Ama Okul Müdürü "Bir itirafım daha var. Sene başında tüm öğretmenlerin isimlerini bir kâğıda yazdık. Torbaya koyduk isimleri seçtik. Sizler inandığınız için başarılı oldunuz. Öğrenciler de öyle..."

Hüseyin TOBİ... Bilmeliyiz ki zaferi her ne kadar biz kazanmışız gibi gözükse de, bize o zaferde yardım eden aslında kâinatın yaratıcısı Büyük Allah'ımızdır. Çünkü nefes alabilmek bile onun sayesindedir. Bunu her zaman aklımızın derinliklerinde saklamalıyız. Ona karşı her an teşekkürümüzü sunmalıyız.

Hepimiz belli alanlarda mücadele veriyoruz. Önemli olan önce inanmak, kendimize güvenmek, çabamızı kuralına göre uygulayabilmek.

Tedbir almak, insan için bir görev, sorumluluktur. İnsan doğru ve güzel düşünceleriyle kendini her zaman motive edip yaşamdan keyif alabilir. Bize imkan tanıyana karşı saygılı davranıp, elimizde olanla yetinip, teşekkür etmeliyiz.

Zaman sürekli akıp gidiyor. Sabır, her şeyin anahtarı ve bir hazinedir. Ölünceye kadar kullanmamız gereken bir duygudur.

Dayanmak, katlanmak, beklemektir. Yaşamda her şeyin bir sonu vardır. Herhangi bir şeyi hedefleyen insanın başarısının tek sırrı, sabırlı olmasıdır. Zorluk çekmeden başarı kendiliğinden gelmiyor.

Kimse kimseden üstün değil. Herkesin seviyeli davranması, saygılı olması gerekir. Herkes hata yapabilir. Dengeyi bozmamalı. Yaşamın içindeki incelikleri korumak dengeye bağlıdır. Çalışmak büyük bir gayretin meyvesidir.

Çalışma başlı başına verilmiş büyük bir nimettir. Çalışkan ve duyarlı insan, yaşamındaki tüm sorunlara çözümler üretir. Bizleri gösteren yaptıklarımızdır.

Mücadele etmek en büyük amaçtır. Güven duyulan insanlar hep sevilir. Sevgi duyulan insanlara da hep güvenilir. Herkes, önce kendine bakmalı. Kendine karşı samimi olmalı. Kendini anlayan başkalarını da anlar. Kendini kandıran, sadece kendine zarar verir.

Yaşamı canlandıran heyecandır. Heyecan, etrafa pozitif enerji saçmak, yaşamı diri tutmaktır. Heyecan duygumuz olmazsa, yaşama karşı ilgisiz kalırız. Hiçbir duygu, bize boşuna verilmemiştir. Yanlış yapan her insan bedel olarak acı çeker üzülür. Bu bir kuraldır.

Bu, yaşamı doğru yaşamak için insana verilmiş bir kuvvettir. Aslında hiç bir şey kolay değildir. Nefes alışımız ne kadar önemliyse, işimiz de o kadar önemlidir. Düz yolda herkes yürür. Kolay olanı herkes yapar. Engelleri aşmadan tecrübe sahibi olamayız.

HEPİMİZ ÖĞRETMENİZ. İlkönce kendinizi tanırız. Kendi eksiklerimizi görürüz. Başarılı olmanın yollarını büyük bir azimle bulmaya çalışırız. Herkes, kendinin ustasıdır. Kendimizi en iyi biz anlarız.

Her gün sürdürdüğümüz ömür sermayemizde, yaptığımız işlerde, hareketlerimizde, daha iyi olabilmek için çabalarız. Zamanımız çok değerlidir. Geçen zamanı geri getiremeyiz. Hiç kimse eli kolu bağlı halde bir yere ulaşamaz.

HERKES, içinde saklı olan gizli güçleri uyandırıp kullanmalı.

SAYGILARIMLA...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mebruke BİCAN Arşivi

SEVGİ

28 Şubat 2024 Çarşamba 22:17