Konya Bilim Festivali

Konya Bilim Merkezi: Konya-Ankara yolu üzerindeki Organize Sanayi Bölgelerine ve Konya Havaalanına yakın bölgede, tarihten günümüze insanlığın hizmetine sunulan teknolojik ürünlerin sergilendiği yer.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜBİTAK işbirliği ile yapılarak 2014 yılında hizmete açıldı.

Kısa bir bilgi tazeleyelim mi?

TÜBİTAK, Türkiye'de bilime ilginin artmasını sağlamak ve yurt genelinde yaygınlaştırmak üzere 2008 yılında büyükşehir belediyelerine yönelik olarak 'Bilim Merkezi Kurulması' çağrısı yapmış, çağrının ardından proje sunan büyükşehirler arasından Konya Büyükşehir Belediyesi'nin projesi, TÜBİTAK tarafından oybirliğiyle seçilmişti.

Bilim Merkezi'nde yapılacak çalışmalar ile özellikle çocukların bilime olan ilgi ve meraklarının artırılması, teknolojiyi daha doğru kullanmalarının sağlanması amaçlanıyordu.

Bilim Merkezi’nde sergilenen ürünler teknoloji devrimlerine ışık tutuyor, özellikle Bilim Merkezini ziyaret eden gençleri heyecanlandırıyordu.

Ardından merkezin bulunduğu alanda Türkiye’nin en büyük Bilim Festivali başladı.

Şimdi günümüzden konuşalım

Bu yıl 9.su düzenlenen Festival katılımcıların coşkusu ve teknoloji ürünlerinin gösterileriyle şenliğe dönüştü.

Özellikle Savunma Sanayii alanındaki yerli ve milli ürünlerimiz ziyaretçileri öylesine gururlandırdı ki; bu gurur drone gösterilerinde tavan yaptı.

Aslında bizim festivalimiz, şenliğimiz böyleydi.

Bahar Bayramımız, Hıdrellez Şenliklerimiz, Dini ve Milli Bayramlarımız, Düğünlerimiz bizi biz yapan değerlerimizin coşkulu gösteriye dönüşmesiydi.

Nereden geldi bilmiyorum.

Sinsi sinsi geldi

Ucube kıyafetlerle, ne yaptığı belli olmayan gösterilerle, çevreyi rahatsız eden gürültülerle yapılan ve genç beyinleri zehirlediği gibi toplum vicdanını rahatsız eden gösterilere ısrarla şenlik deniliyordu.

Hatta, algılı ve gürültülü şekilde şenlik bu diye de yapılan dayatmaya sessiz kalınıyordu.

Neyse ki; bize uymayan ve toplum vicdanını rahatsız eden bu ucube görüntüler yavaş yavaş gençlerimizi terk ediyor.

Terk etmesi için de Bilim Şenliği, Uçurtma Şenliği, Bisiklet Dağıtım Şenliği Şivlilik ve Aşure şenlikleri gibi değerlerimizin yaşatıldığı eğlenceler ve uygulamalar, birer gönderi görevi üstleniyor

Dönelim Bilim Merkezi'nde düzenlenen festivale.

Her yaştan katılımcıya ilham kaynağı olacak yenilikler ve yüzlerce bilimsel etkinlik yer aldı.

Drone gösterileri, video mapping uygulamaları, ışık gösterileri, tematik atölye alanları, eğlenceli sahne gösterileri, savunma sanayii ile seçkin kurum ve kuruluşların stantları ziyaretçilere özünü hatırlattı. Ülkemizin ekonomik gelişmesi ve kalkınması için yerli ve milli teknoloji politikaları oluşturulmasının olmaz olmaz olduğu mesajını verdi.

Festivalin diğer bir özelliği şehrin tüm yöneticilerinin halkla kucaklaşmasıydı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ilk kez düzenlenen drone gösterileri de dahil olmak üzere festivalle ilgili şunları söyledi. Burada yapmaya çalıştığımız şey çocuklarımızın içinde bulundukları etkinliklerle onlara fizik, kimya ve biyolojiyi anlatmak, etkinliklerle onları bilimle tanıştırmak. Bir taraftan da Milli Teknoloji Hamlemizin önemli şirketlerini Konyalılarla ve bölgeden gelen insanlarla tanıştırabilmek. TÜBİTAK’ın çok önemli bir stantı var. ASELSAN’ın, ASELSAN Konya’nın, BAYKAR’ın, ROKETSAN, HAVELSAN, TUSAŞ’ın stantlarıyla Milli Teknoloji Hamlemizin ürünlerini gelen ziyaretçilerimizle buluşturma imkanına kavuşmuş olduk. Çok yoğun ve coşkulu bir katılım var. Çocuklarımız geldiklerinde burada hem bilimle tanışıyorlar hem de çok keyifli vakit geçiriyorlar

Bilim Festivali artık Konya’nın geleneklerinden biri haline geldi. Geçtiğimiz yıl 250 bin ziyaretçi ağırladık. Bu yıl bu sayı katlanarak arttı.

Teknolojinin bizi kullanmak zorunda bıraktığı ürünlere baktığımız zaman bir ülkenin ekonomik bağımsızlığının, teknolojik bağımsızlığıyla eşdeğer konuma geldiğini inkar edemeyiz.

Son dönemde ülkeler arasında yaşanan gelişmelere baktığımız dada Uluslararası ilişkileri tayin eden en büyük gücün, 'Teknoloji’ olduğunu da açık ve net bir şekilde söyleyebiliriz.

Vizyon ortaya koyarak ülkemizin en büyük gücü olan gençlerimizin neler başarabileceğini gösteren Bilim Festivalinde emeği geçenleri tebrik ediyorum

Hepimize güven verdikleri için başta savunma sanayii olmak üzere katılımcı firmaları da canı gönülden selamlıyorum.

Festival ve şenlik dediğin böyle olmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ahmet TURAN Arşivi