Kategoriler
TARIM ve HAYVANCILIK

Mısır hasadı yüz güldürdü

“Türkiye’nin tahıl ambarı” olarak nitelendirilen Konya’da 650 bin dekar alanda üretimi yapılan mısır, verim ve fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürüyor.
Dünyada tarımsal faaliyetlere uygunluk açısından en önemli ovalardan biri konumundaki Konya Ovası’nda çiftçi, sezonun son ürünü arasında gösterilen mısırın hasadını gerçekleştiriyor.
Ovada buğdaydan sonra en çok üretimi gerçekleştirilen mısır hem verimi hem de fiyatıyla üreticiyi memnun ediyor. Hasadı yapıldıktan sonra kamyonlarla Konya Ticaret Borsası’na (KTB) getirilen mısır, ekim alanlarının artmasının yanı sıra fiyatı ve verimiyle ova çiftçisinin yüzünü güldürüyor.

Bir milyon ton rekolte bekleniyor
Bu yıl ülke geneli 5,9 milyon ton tahmin edilen rekoltenin 1 milyonunun Konya’dan karşılanması öngörülüyor.
KTB Başkanı Hüseyin Çevik, yaptığı açıklamada, mısırda bu yıl rekoltenin ülke genelinde düşmesine rağmen Konya’da arttığını söyledi.
Elde edilen ürünün kalitesi ve fiyatların çiftçiyi sevindirdiğini aktaran Çevik, mısırın Türkiye’de buğday ve arpadan sonra en çok yetiştirilen tahıl ürünü olduğunun altını çizdi.
Çevik, mısırın dünyada ise 1 milyar tonu aşan üretimiyle en çok yetiştirilen ürün olduğuna dikkati çekerek, bunun yüzde 60’ının yem üretiminde kullanıldığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir