Pancar alımları başladı

Pancar alımları başladı
Sarayönü’nde pancar alımı, bir hafta gecikmeli olarak Yukarı Mahalle Pancar Kooperatifi karşısındaki eski alım yerinde başladı.Geçtiğimiz sezon son kez mevcut alanda alım yapıldığı, sahanın Konuklar yoluna taşınacağı...

Sarayönü’nde pancar alımı, bir hafta gecikmeli olarak Yukarı Mahalle Pancar Kooperatifi karşısındaki eski alım yerinde başladı.

Geçtiğimiz sezon son kez mevcut alanda alım yapıldığı, sahanın Konuklar yoluna taşınacağı duyurulmuştu. Yeni sahanın yapılacağı parselin hazineden alınmasıyla ilgili çıkan pürüzler nedeniyle süreç uzayarak önümüzdeki seneye kaldı.

Ilgın Şeker Fabrikası 2022-2023 yılı pancar alımı sezonunun açılmasının ardından, Sarayönülü üreticiler de pancarlarını teslim etmeye başladı. Alımın ilk günü kantara gelen çok sayıda traktör peronun önünde yoğunluk oluşturdu.

Sarayönü pancar alım merkezinde hazırlıklar tamamlandı ve pancar alımı geçtiğimiz hafta başladı. Pancar boşaltım makinesinin dinamolarında ki arıza sebebi ile 10 Ekim’de başlaması planlanan pancar alımları, 18 Ekim itibari ile ancak başladı. Bu yıl son kez bu merkezde alınacak olan pancarın önümüzde ki yıldan itibaren Konuklar yolu üzerindeki yeni oluşturulacak merkezde alınması planlanıyor.

pancar alımı

Ilgın Şeker Fabrikası’nın yeni sezon pancar alım sezonunun açılmasının ardından, Sarayönülü üreticiler de pancarlarını teslim etmeye başladı. 2022-2023 yılına ait ürünlerin alımına başlanırken, ilk gün kantara gelen çok sayıda traktör peronun önünde yoğunluk oluşturdu.

Pancar alımında önümüzde ki günlerde daha fazla yoğunluk beklediklerini ifade eden yetkililer “Pancar alımları geçtiğimiz yıllarda da bölgemizde Ekim ayında başlamıştı. Ürünün olgunlaşması hemen hemen her yıl bu dönemlere denk geliyor. Bölgemizde üretilen pancarlar önceki yıl Susurluk bölgesine gönderilmişti. Bu yılda Susurluk bölgesinden inanılmaz bir talep var. Susurluğun pancar ihtiyacının neredeyse tamamı bölgemizden karşılanıyor. Bu yıl son kez bu merkezde alım olacak. Önümüzde ki yıldan itibaren İnşallah ilçe içerisinde farklı bir bölgeye geçeceğiz. Pancar alım sezonu tüm üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun inşallah” şeklinde konuştu.

Sahanın taşınması önümüzde ki seneye kaldı

Geçtiğimiz sezon pancar alım sahasının Konuklar Yolu üzerine taşınacağı bilgisi paylaşılmıştı. Yeni sahanın yapılacağı parselin alım işlemlerinin yetişmemesinden dolayı bu yıl da alımın eski yerinde yapılmasına karar verildi. Yeni sahanın Konuklar yolu üzerinde çiftlik yakınlarındaki bir parselde olması planlanıyor.

pancar alımı