Sinsi kabus: AİDS

Sinsi kabus: AİDS
Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Elif Uzar, Dünya AİDS günü sebebiyle insanlığın kabusu olan bu hastalık hakkında bilgi verdi.HIV Enfeksiyonunun 1980’li yıllardan beri tüm dünyada görüldüğünü anlatan Dr....

Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Elif Uzar, Dünya AİDS günü sebebiyle insanlığın kabusu olan bu hastalık hakkında bilgi verdi.

HIV Enfeksiyonunun 1980’li yıllardan beri tüm dünyada görüldüğünü anlatan Dr. Uzar, “En sık bulaşma yolu korunmasız cinsel temas, ikinci olarak ise damar içi madde kullananların ortak paylaştığı enjektörler ile olmaktadır. HIV Enfeksiyonu, tüm yaş gruplarında görülebilmektedir. Hastalığın kesin tedavisi bulunmamakla birlikte uygulanan ilaç tedavileri ile HIV/AIDS hastalığından ölümler azalmaktadır. Bununla birlikte uygulanan ilaç tedavisi bulaşıcılığı da engellemekte, HIV(+) anne ve babadan, HIV(-) bebek doğabilmektedir. Ancak hastalığın aşısı bulunmamaktadır.” dedi.

Erkekler yüzde 80’i oluşturuyor

Erkekler arasında bu hastalığın daha yaygın olduğunu ifade eden Dr. Uzar şöyle konuştu: “Bakanlığımıza 1985’den günümüze kadar toplam 22 bin 345 HIV(+) kişi bildirimi yapılmıştır. Vakaların yaklaşık %80’i erkekler oluşturmaktadır. Enfeksiyondan en fazla etkilenenler 25-29 ve 30-34 yaş arasındaki kişilerdir. Ülkemizde bildirimi yapılan HIV(+) vakaların yaklaşık %17’si yabancı uyrukludur. Ülkemizde bulaşma en sık cinsel yolla olmaktadır. Bireylerin ayırımcılık ve damgalanmaya uğramalarına engel olmak üzere, birimlerimiz tarafından yapılan bildirimler kodlu bir şekilde yapılmaktadır. Kişilerin bilgileri üçüncü kişiler ile kesinlikle paylaşılmamaktadır. Ülkemizde HIV ile enfekte kişilerin tedavileri, sosyal güvence kapsamında karşılanmaktadır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.