SİZİN GİBİLER KALDI MI

Biz bu kadar sızlanmazdık.

Şimdiler de her şeye sızlanır olduk.

Bu sızlanmaların yaşandığı ortamda insan, sanki hayatı bitmiş gibi hissediyor.

Güveni sarsılıyor.

Heyecanı azalıyor.

Ama hep öyle mi?

Heyecan veren olaylarda yaşanıyor.

Hem de bu insanların ekonomisi sızlananlardan daha az seviyede.

Ama özlerini bilerek yaşıyorlar.

Önce İstanbul Güngören de bir belediye temizlik görevlisi, ardından yine İstanbul da bir taksi şoförü.

Oh be dedirttiler.

Güngören Belediyesi'nde 7 yıldır temizlik işçisi olarak çalışan Adem Cevahir, caddeyi süpürdüğü esnada içerisinde yüklü miktarda döviz bulunan cüzdanı hiç tereddüt etmeden polise teslim etti.

Polisin yaptığı çalışma sonucu ödemeler yapacağı çüzdanını kaybeden esnafa ulaşıldı ve parası teslim edildi.

Parasını eksiksiz alan cüzdan sahibi sevincinden ne diyeceğini şaşırdığını ifade ederken, cüzdanı bulan temizlik görevlisi Adem Cevahir, “Parayı toplu şekilde gördüğümde hemen yerine ulaştırması gerektiğini düşündüm. Çünkü onu harcasam haram para. Haram paranın acısı elbet bir yerden çıkar. Ayrıca cüzdan sahibi iş adamıymış ve yapması gereken ödemeleri varmış. Çok dua etti, ne mutlu ki duasını aldım. Cebime içinde bin dolar olan zarf bıraktı. Bizim için kahvaltı hazırlattı. Ayrıca numaramı da aldı” sözleriyle hepimize özümüzü hatırlattı.

İkinci olay.

Tokatta çöplerden atık kağıt ve hurda toplayan bir vatandaş, çöp konteyneri içerisinde poşete sarılı olarak bulduğu çeyrek altınlar ve çeşitli ziynet eşyalarını sahibine verilmesi için polise teslim etti.

Tokat’ın Çay Mahallesi'nde, atık toplayan 63 yaşındaki vatandaş hurdacılık yaparak evine ekmek parası götürdüğünü ifade etti. Her sabah çöp konteynerlerinin içerisine atılan hurda kağıt ve diğer hurda malzemeleri topladığını belirten vatandaş, “Dün sabahta yine konteyneri karıştırırken poşeti gördüm. Aldım baktım içerisinde altın var. Hiç açmadan polise gittim ve teslim ettim. Polis o mahallede yaptığı araştırma sonucu altınların sahibini buldu.

Altınlarını alan bayanın mutluluğu herkesi sevindirirken, hurdacı vatandaş ta “Bizim haramla işimiz olmaz” dedi.

Olay bu.

Aç gözlülere ders olur belki.

EMNİYET MÜDÜRÜ DİNÇ’İN BAŞARISI

Engin Dinç’in Konya İl Emniyet Müdürü olarak görevine başlamasının üzerinden çok uzun zaman geçmedi. 7 Temmuz 2021 kararnamesi ile Konya ya atanan Dinç, 13 Temmuz 2021 günü de görevine başladı.

Dinç’in göreve başlamasının ardından Konya da özellikle uyuşturucu madde ile suç örgütlerine yönelik operasyonlar başarılı şekilde başlatıldı. Hatta hız kesmeden da sürüyor. Operasyonlar hakkında bilgiler ise bize önceden, kısaca ‘Basın Bürosu’ dediğimiz Konya İl Emniyet Müdürlüğü Medya Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Bünyamin, şimdi ise Şube Müdür Vekili Komiser Serdar Acar aracılığıyla geliyor.

Geçmiş dönemlerde özel gayretler sonucu alınan operasyon bilgileri, şimdi düzenli şekilde gönderilirken; Emniyet-Basın kaynaşması yeniden sağlandı.

Engin Dinç Müdüre teşekkürler.

Engin Dinç’in Konya İl Emniyet Müdürü olarak görevine başlamasının üzerinden çok uzun zaman geçmedi dedik ya.

İşte operasyonlardan bazıları.

İş adamlarına korku salmaya çalışan ve kendi infaz mahkemelerini kuran silahlı suç örgütüne yönelik operasyon yapıldı.33 kişinin göz altına alındığı operasyon sonucunda 28 kişi tutuklandı.

Zehir tacirlerine yapılan operasyonlarda 585 adet uyuşturucu hap, 23 gram uyuşturucu madde ile 1 hassas terazi, 1145 gram esrar 500 gram sentetik madde, 2 bin 703 adet uyuşturucu hap, 27 bin 944 uyuşturucu madde, 18 parça halinde preslenip paketlenmiş 3.5 kilo esrar, bir adet 9 mm ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Ayrıca, 1 milyon 14 bin 400 adet gümrük kaçağı Makaron, 2 bin 722 paket doldurulmuş sigara, 82 kg. bandrolsüz tütün 20 kg, gümrük kaçağı nargile tütünü, 126 adet sigara dolum aparatı ile binlerce sahte bandrol ele geçirildi.

Makaron ve tütün operasyonu sonucu devletin yaklaşık 500 bin tl lik vergi kaybı önlendi.

Seydişehir de tefecilik icra ihalesine fesat karıştırmak ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçlarına karışan 13 kişi yakalanarak adliye sevk edildi

Bir şahsın piyasaya sürmeye çalıştığı çeşitli dönemlere ait 832 adet tarihi eser ele geçirildi

Çöp kovasına el yapımı patlayıcı bırakan şahıslar kısa sürede yakalandı.

Konya polisi mesajını veriyor.

Lafta değil, icraatla.

Ayaklarına taş değmesin inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ahmet TURAN Arşivi