Vatandaş kara kara yakacak masrafını düşünüyor

Vatandaş kara kara yakacak masrafını düşünüyor
Sarayönü’nde havaların soğuyup kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar da yakacak giderlerini düşünmeye başladı. Isınma, enerji, giyecek, yiyecek ve çocuklarının okul ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini...

Sarayönü’nde havaların soğuyup kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar da yakacak giderlerini düşünmeye başladı. Isınma, enerji, giyecek, yiyecek ve çocuklarının okul ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini düşünen düşük gelirli aileler, hesabın içinden çıkamıyor. Kömüre, doğalgaza, elektriğe ve daha birçok kaleme üst üste gelen zamlar, özellikle asgari ücretlinin kısıtlı bütçesine büyük bir yük getiriyor. Enflasyona yenik düşen vatandaşlar, belini doğrultmanın yollarını arıyor.

Kış günleri, kendini hissettirmeye başladı. Sarayönü'nde hava sıcaklıkları özellikle akşamları 10 dereceden fazla düştü. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının daha da düşeceği öngörülürken, yağış uyarıları da yapıldı.

Vatandaş, kış için hazırlığını yaparken bir yandan da kara kara düşünüyor. Vatandaş, bu kış aylarının da kendisi için zorlu geçeceğini düşünüyor. Kışlık ürünlere gelen zamlar ise vatandaşın düşüncesini doğruluyor. 2018 yılının Ağustos ayından beri etkisini devam ettiren, koronavirüs pandemisiyle zirve yapan ekonomik kriz, kış aylarında kendisini iyice hissettiriyor.

Doğalgaz faturaları kabarık gelecek!

Vatandaşın kış aylarında en fazla rahatsızlık duyduğu meselelerin başında yine “faturadaki yükseklik” geliyor. Özellikle vatandaşa kış aylarında ekstra masraf olan doğalgaz faturası vatandaşın canını çok sıkıyor. Döviz kurundaki esnekliğe bağlı olarak doğalgaza gelen zamlar, vatandaşı kara kara düşündürüyor. Geçtiğimiz aylar içinde doğalgaza gelen birçok zam, vatandaşa “Bu kış biz ne yapacağız?” dedirtiyor. Vatandaş, aynı kullanıma fazla para vermek istemiyor. Özellikle son gelen zamlar hesaplanacak olursa geçtiğimiz yıl 500 liralık doğalgaz yakan bir vatandaş, aynı kullanıma bu yıl 150 lira daha fazla ödeyecek. Kısacası vatandaşa 500 gelen doğalgaz faturası, kullanım aynı olsa da 650 liradan aşağı gelmeyecek. Doğalgazdaki zam artışları, vatandaşı kış aylarında hayli zorlayacak.

Gıda ürünlerine de durmadan zam geliyor!

Kış aylarında yakacak, giyecek masraflarına bir de yiyecek masrafı ekleniyor. Marketlerdeki fiyat etiketleri neredeyse her gün zamlı şekilde güncellenirken, enflasyon altında ezilen vatandaşlar, evine ekmek götürmekte bile zorlanmaya başladı. Sebze ve meyve fiyatları da kış aylarında tavan yapıyor. Her ne kadar da “Kış aylarında yaz sebzeleri pahalı olur” düşüncesi bazılarında hakim olsa da geçtiğimiz yıl kışlık sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan fiyat pahalılığı, bu düşünceyi kırmaya yetiyor. Yine kışlık sebze ve meyve fiyatlarındaki yüksekliğe “olumsuz hava şartları” gerekçe gösterilse de, gerçek sebebin üretimdeki düşüklük olduğu söyleniyor. Kısacası vatandaş, kışlık sebze ve meyveyi de bu yıl geçtiğimiz yıldaki gibi pahalı tüketecek.