ZAMAN YAŞAM HAZİNESİDİR

Geçen süre bir daha geri gelmeyeceğine göre zamanı çok iyi kullanmalı. Çünkü zaman su gibi akıyor. Yaşam, gelip geçen bir gölge egemen olamıyorsun.

Haftalar ayları, aylar yılları kovalıyor. Yaşam bitmeden yüreğin kader dediği gerçekliği yaratıp, tutarlı, dengeli olup sonuçları akışa bırakıyorsun dayanabildiğin kadar. Hepimiz zamana yere misafiriz.

Amacımız gözlemek, öğrenmek ve sevmek. İnsanın yaşamı boyunca yönelmesi gereken kural, iyilik sevgi ve saygıdır. Beklentiler olmayabilir. İleriki yıllarda geçmişten güzel anıları anmak süperdir. Her zaman çözülmesi gereken problemler olacak.

Hüzün büyükse her zorlukta bir kolaylık, açan bir anahtar vardır. Sevinç sarayına girmek elimizde. Kimseye yük olmadan zorluklara katlanmalı. En büyük cezaevi insanın kafasının içiymiş boşaltmak lâzım.

Hayaller yaşlanınca anlatılacak anılar değil ki, imkan dahilinde gerçekleştirmeli. Zaman geçtikçe elbette yaşlanıyoruz. Bazen çıkmaz sokakta pusuya düşüyoruz. Sırası gelen gidiyor. Ama ömrünü verimli geçirmeyi başaranlar fark ediliyor. Gelenin kalmadığı, gidenin gelmediği bu dünyada iyi iz bırakanlardan olmamız dileğiyle.

Yaşamı akışına göre karşılayıp yaşamalı. Çalışmak bir yaşam dürtüsü. Yalnız yaşamı değil, düşleri, umutları, duygularımızı birleştirdiğimiz bu günde içimizdeki sevgiyi paylaşmaktan mutluluk duyarız.

İnsanlar yaşamları boyunca, çocukluğun görünmeyen valiziyle dolaşırlar. Saygıda cimrilik yapmamalı. Yanlışları, güçlü bir irade ve inançla aşmalı. Yaşam hepimizin huzuru ve mutluluğu için aradığı bir süreç.

Bazı gerçeklere karşı her zaman sağlam durmak zorundayız. Sorumlulykları görmezden gelmek, yılları kesip atmak mümkün değil. Duygularını dostluğa çevirebilen insan en mutlu insandır. İnsanın dünyasında, geçmişi, geleceği, alışkanlıkları duyguları, değerleri, kültürü var. Kültür, her an ekilip, her an yeniden üretilmesi gereken bir alan. Algılama seviyemizi yükseltmeliyiz.

Körü körüne teslimiyet acıdır. Vicdan rafa kaldırılırsa, insanlığın ölümü olur. İnsan niyet ve nasip arasında bir çizgi üzerinde yaşar. Allah'ım, niyetimizi salih, nasibimizi hayırlı eylesin. Tazelen ümitlerimiz solmasın, dostluklarla pekişsin.

Hayatın odak noktasına kendimizi koymalıyız. Ben iyi olmalıyım, iyi hissetmeliyim demeli. Enerjimizin sınırlarını her zaman kendiniz çizmeliyiz. Olayları abartmadan önce içsel sesimizin bizi yönlendirmesine izin vermeliyiz. (Sevgi, bizi zamanın yıkımından koruyan yıkılmaz bir kaledir. Costance Foster.)

Her insan kendi çilesinin şairidir. Deftere yazarsa şiir, içine yazarsa dert olur. Gökten rahmetini, yerden bereketini, gönlümüzden merhametini eksik etme Allah'ım.

Havalar çok sıcak. Yaz aylarının en romantik anı, gün ışığının son nefesini vermeye başladığı gün batımıdır. Güneşin yerini karanlığa bırakmaya hazırlandığı anlarda oluşan süper görüntü renk cümbüşü, kimisi için en hüzünlü, kimisi için de en huzurlu mutlu anıdır. (Boşverdim üzüntülere, olmazlara, negatif düşüncelere.

Hayatımın geri kalanını, hayatımın en güzel yılları yapmayı seçiyorum. Mutluyum, mutlu olacağım ve bu dünyadan mutlu ayrılacağım. Yaşam bu kadar kısayken ve herşey, avucumuzun içinden kayıp giderken mutluluk hepimizin hakkı olmalı hepimizin. Cesare PAVESE)

İnsanlık, bir nimettir. Herkese nasip olmaz. (Hz. Ali) Her zaman dilden gelen söz kulağa, gönülden gelen söz gönüle varır. (İnsanın insandan aldığı bütün yaraların merhemi insandadır. Edip CANSEVER)

Sevgi, küçücük bir kalbin üzerine kocaman bir dünya yerleştirebilmektir. Yüreğinizden sevgi ve gülüşleriniz hiç bitmesin. Yaşam hazinenizi en iyi değerlendirmeniz dileğiyle.

SAYGILARIMLA

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mebruke BİCAN Arşivi

SEVGİ

28 Şubat 2024 Çarşamba 22:17