Kömür fiyatları kara kara düşündürüyor

Kömür fiyatları kara kara düşündürüyor
Geçtiğimiz yıl tonu 1500-2000 lira değişen kömür fiyatları, bu yıl daha kış mevsimi gelmeden ikiye katladı. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});]]>Geçtiğimiz yıl ithal kömür bulmakta oldukça zorluk çeken...

Geçtiğimiz yıl tonu 1500-2000 lira değişen kömür fiyatları, bu yıl daha kış mevsimi gelmeden ikiye katladı.

Geçtiğimiz yıl ithal kömür bulmakta oldukça zorluk çeken bayiler ise, bu yıl piyasada ithal kömürün bol olduğunu ama artan döviz kuru nedeni ile fiyatların neredeyse ikiye katladığını belirtti.

Son 7 ay içerisinde kömüre gelen yüzde 100 üzerindeki zam vatandaşı daha kışa girmeden kara kara düşündürmeye başladı. Geçen sene kalitesine göre tonu 1500 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişen fiyatlarla satılan kömürün fiyatının bugünlerde 4 bin 500 lira kadar yükselmesi önümüzdeki kış aylarında kömürün vatandaşın sobasından çok cebini yakacak gibi olduğunu gösteriyor.

Kömür fiyatları

Sarayönü’nde kömür işletmeciliği yapan Hikmet Başar ise konu ile ilgili, “Bu sene piyasalarda geçen sene olduğu gibi ithal kömür sıkıntısı bulunmuyor. İthal kömür oldukça bol ama geçtiğimiz yıl 6 lira civarında seyreden dolar kuru, bu sene 18 lira seviyelerinde. Kömürün tonunda 100 dolarlık bir azalma söz konusu ama dolar kuru 3’e katladığı için fiyatlar iki katına çıktı.

Yerli kömürde ise fiyatları ithal kömüre dengelemek için bayilik sistemi oluşturuldu. Türkiye Kömür İşletmelerini aradığımız vakit fiyatların 2200 lira civarında olduğunu, ama sadece bayilere verdiklerini söylüyorlar. Biz bayilerden satın almak istediğimiz zaman 4200 lira fiyat çekiyorlar. Yani anlayacağınız bayiler tonunda 2000 lira gibi bir karla yerli kömürü piyasaya sürüyorlar. Bunun acil önüne geçilmesi lazım.

Yoksa doğalgaza gelen yüzde 50 zam ve kömür fiyatlarına gelen bu fahiş fiyat artışı ile birlikte vatandaşların kışı geçirmeleri oldukça zor görünüyor. Devletin bu duruma acil müdahele etmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

ODUNUN ÇUVALI 50 İLA 70 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

Odun fiyatlarının çuval başına değişiklik gösterdiğini belirten Başar, daha sonra şunları söyledi: “Odun çuval fiyatları 50 ila 70 lira arasında değişiyor. Bunlar tahta diye nitelendirdiğimiz parçalar, meşe odunu kütük gibi odunların fiyatları farklılık gösteriyor. Odun fiyatları da geçen yıl ile hemen hemen aynı fiyatlarda. Havaların soğuması ve odun temini durumuna göre fiyatlarda artış yaşanabilir. Şu an sezon yeni yeni açılmaya başladı fiyatlar hakkında düşer ya da artar şeklinde bir çıkarım yapamayız ama genel olarak vatandaşlara havaların soğumaya başlaması ile birlikte fiyatlarda bir değişiklik olacağını söyleyebiliriz.

KÖMÜR ALAMAK İÇİN HAVALARIN SOĞUMASINI BEKLENMEMELİ

Kömür ile ısınma ihtiyacını karşılayacak vatandaşlara uyarılarda bulunan Hikmet Başar, “Kömür ile ısınma ihtiyacını karşılamak isteyen vatandaşlarımız kömürlerini odunlarını sezon başında almalılar. Havaların soğumaya başlaması ile birlikte fiyatlarda bir artış yaşanabilir. Kömür ve odunu saklamak için uygun yeri olan vatandaşlarımız kömür ve odunlarını şimdiden almaların tavsiye ediyoruz. Havaların soğuması, yağışların artması ile taşınma noktasında sıkıntı yaşayabilirler hem de fiyatlar artabilir bu anlamda vatandaşlara kömür alışverişini erken yapmasını tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.