Kategoriler
GÜNCEL SARAYÖNÜ

Sarayönü’nde Gaziler Günü kutlandı

Sarayönü’nde Pazar günü düzenlenen törenle 19 Eylül Gaziler günü kutlandı. Tören Hükümet konağı bahçesinde gerçekleştirildi. Atatürk Anıtına çelenk sunumu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlamını anlatan konuşma gerçekleştirildi.

 

Sarayönü’nde Gaziler Günü Hükümet Konağının önünde gerçekleştirilen program ile kutlandı.

Törene Kaymakam Lütfullah Göktaş, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tos, İlçe yazı İşleri müdürü Abide İşçi, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen İbrahim Açıkgöz, İlçe Emniyet Amiri Hasan Korkmaz, İlçe Müftüsü Alattin Ağlan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, İlçe Sağlık Müdürü Serhat Kaya, CHP Sarayönü İlçe başkanı Tahir Yıldız ve askerler katıldı.

Hazırlanan tören Pazar günü çelenk sunulmasıyla başladı. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte Türk bayrağı göndere çekildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Polis memuru Yurdanur Tutkan ise şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın destanını tarihe altın harflerle yazan şanlı gazilerimizi ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bu kutlu günümüzde saygı ile selamlıyor ve rahmetle yad ediyorum.

Şanlı tarihi boyunca tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakarlığın karşısında girdiği her mücadeleden zaferle ayrılmıştır.

Bugün kahraman gazilerimize vefa duygularımızı ifade etmek için önemli bir gündür. Ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtarak tarihimize adlarını altın sayfalara yazdıran, vatanını ve kutsal saydığı değerleri korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz ülkemizin medarı iftiharı, istikbalin ve istiklalin en büyük göstergesidir.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygı ile eğilerek şükranlarımı sunuyorum.”

Konuşmanın ardından tören tamamlandı.

Kategoriler
GÜNCEL SARAYÖNÜ

Kaymakam Göktaş’tan 19 Eylül Gaziler Günü mesajı

Sarayönü Kaymakamı Lütfullah Göktaş 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Milletimiz, vatanı ve bağımsızlığı için tarih boyunca birlik ve beraberlik içinde tüm zorluklara göğüs germiştir” dedi.

Kaymakam Göktaş, mesajında şu ifadelere yer verdi: “19 Eylül 1921, TBMM tarafından Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Mareşal’ rütbesi ve ‘Gazi’ unvanının verildiği tarihi bir gündür. Milletimiz, vatanı ve bağımsızlığı için tarih boyunca birlik ve beraberlik içinde tüm zorluklara göğüs germiştir. Yurt edindiğimiz bu topraklar aziz şehit ve gazilerimizin kanı ile sulanarak, şanlı tarihimiz büyük fedakârlıklara şahit olmuştur. Cennet vatanımız bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetidir. Vatanın bölünmez bütünlüğü, halkımızın huzuru, güvenliği ve esenliği için büyük bir onurla görev yaparak gazilik mertebesine ulaşan kahramanlarımız en büyük gurur kaynağımızdır. Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Eylül Gaziler Günü’nü bir kez daha hep birlikte idrak etmenin gurur, onur ve mutluluğunu yaşarken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete irtihal etmiş olan şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ve uzun ömür diliyorum.”

Kategoriler
GÜNCEL SARAYÖNÜ

Başkan Solak Gaziler Günü’nü kutladı

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Solak’ın mesajı şöyle:

“Bugün bu topraklar üzerinde yaşadığımız her güzel duyguda, aldığımız her nefeste, attığımız her adımda kahraman şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakârlıkları vardır.

‘Ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışıyla girdikleri her mücadelede zaferden zafere koşan ecdadımız, şehitlik ve gazilik ateşiyle harmanlanan nice yüreklere ilham olmuştur.

Geçmişte olduğu gibi yakın tarihimizde de Kore’de, Kıbrıs’ta, 15 Temmuz’da, sınırlarımızın korunmasında ve terörle mücadelede vatanı için mücadele eden tüm kahramanlarımızdan ve ailelerinden Allah razı olsun.

Şehitlerimiz ve gazilerimiz istiklâlimizin temelidir. Bugün ezanlarımız gök kubbemizi şereflendiriyorsa, bayrağımız vatanımızda özgürce dalgalanıyorsa ve bizler bu güzel ülkede huzur içinde yaşıyorsak şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir.

Bu sebeple tüm şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarını yaşatmak, bizlere düşen en önemli görevlerdendir.

Bütün gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutluyorum. Şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaşayan gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum.”

Kategoriler
GÜNCEL SİYASET

Zeybek, “19 Eylül Gaziler Günü kutlu olsun”

İyi Parti İlçe Başkanı Çetin Zeybek, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle açıklamada bulundu.

Zeybek, şunları söyledi: “Gazilerimizin dün cephede vermiş oldukları şanlı mücadele, bugün Türk gençliğinin en büyük övünç ve feyiz kaynağıdır.

Tarihin gördüğü en büyük destanların kahramanları olan şehitlerimiz ve gazilerimiz, dün olduğu gibi bugün de yolumuza ışık tutan en önemli yol göstericileri ve birlik ve beraberliğimizin sembolleri olacaktır.

Vatan sevgisiyle dolu göğüslerini düşman karşısında siper eden, değil düşman elinin, düşmanın hain emellerinin bile vatan toprağına uzanmasına izin vermeyeceğimizin en büyük delili olan kahraman gazilerimize vereceğimiz söz şudur ki: yazdığınız destanlar ile Türk Milleti’nin hafızasına kazınan isimleriniz, asla unutulmayacak, sonsuza kadar yaşayacaktır.

Hatıralarınıza sahip çıkmak ve onları yüceltmek bizim görevimizdir.

Dün olduğu gibi bugünde, düşmanlarımız gerek içten, gerekse dıştan, aziz vatanımızı parçalayarak, bağımsızlığımızı yok etmek istemektedirler. Dış düşmanlara ve onların içteki işbirlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, mücadele etmiş ve Gazi olmuş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm gazilerimizin gaziler gününü kutluyor, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.”

Kategoriler
GÜNCEL SİYASET

“Bağımsızlığımızı şehit ve gazilerimize borçluyuz”

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan CHP Sarayönü İlçe Başkanı Tahir Yıldız, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bu gün bağımsız ve özgür bir şekilde yaşayabiliyorsak, vatanımız uğruna kahramanca mücadele veren gazilerimiz ve şehitlerimiz sayesindedir. Vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canı pahasına kendini siper eden milletimizin güvenliği ve huzuru için büyük fedakârlıkla görev yapan tüm şehit ve gazilerimiz onur ve gurur kaynağımızdır.

Vatanseverlikleri ve cesaretleri ile her biri örnek olan gazilerimize ve yakınlarına saygın yaşam koşullarını sağlamak hak ettikleri saygıyı ve değeri görmelerini sağlamak sorunlarıyla ilgilenmek devletimizin ve toplum olarak hepimizin sorumluluğudur.

Bu düşüncelerimle; Atatürk’e Gazi unvanı ve Mareşal Rütbesi verilmesinin yıl dönümünde, başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor, tüm gazilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyoruz.” dedi.

Kategoriler
SARAYÖNÜ YAŞAM

Atiye Kaçan vefat etti

Yukarı Mahalle’de Milli Eğitim Müdürlüğünden emekli Osman Kaçan’ın annesi Süleyman Kaçan’ın eşi Atiye Kaçan hayata gözlerini yumdu.

Bir süredir rahatsızlığı bulunan merhume Kaçan 86 yaşındaydı. Kaçan’ın cenazesi, geçtiğimiz hafta Perşembe günü evinden alınan helalliğin ardından öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Başhüyük mezarlığında defnedildi.

Sarayönü Manşet Gazetesi olarak merhume Atiye Kaçan’a Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Kategoriler
SPOR

Palut mücadeleden memnun

Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut, berabere biten Giresunspor maçı sonrasında yaptığı basın toplantısında genel anlamda takımının iyi mücadele ettiğini belirterek, “Hücum anlamında eksik kaldık. 1 puanın normal olduğunu düşünüyorum” dedi

İttifak Holding Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut, berabere biten Giresunspor maçı sonrasında yaptığı basın toplantısında genel anlamda takımının iyi mücadele ettiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü. “İyi başladığımız bir lig vardı ilk 4 maçlık periyodda. Bunu devam ettirebilme adına Giresun’a gelmiştik. Burada Giresunspor’un da tam aksine 4 maçlık bir periyodu var negatif anlamda. Rakibimizin de bu maçta kendi sahasında bir reaksiyon göstermek isteyeceğini biliyorduk. Sonuçta buna bir yerde ‘dur’ demeleri gerekiyor. Takımım genel anlamda iyi mücadele etti”. Giresun deplasmanında oynadıkları oyuna göre alınan bir puanın normal olduğunu belirten Palut şunları söyledi.

“İki devrenin de başlarında oyun hakimiyeti bizdeydi. Ama devre ortalarından sonra Giresunspor agresifliğini sahada gördük. Pozisyon anlamında Giresunspor’a şans tanımadık. Bu, bizim için savunma anlamında pozitifti. Ama negatif olan kendi hücum standardımızın bu maçta, kendi pas sayımızın, pas oyunumuzun, ceza sahası girişimizin ve üçüncü bölge denemelerimizin altında kaldık. Bizim adımıza negatif yönümüz buydu. Sonuç olarak ben dengeli bir maç olduğunu ve oynadığımız oyuna bakarsak buradan bir puanın normal olduğunu düşünüyorum”. Palut, hafta içi Trabzonspor ile karşılaşacaklarını, hızlı bir şekilde bu maçın hazırlıklarına başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Kategoriler
SPOR

Giresun’da gol sesi çıkmadı

Konyaspor tutuk bir görüntü verdiği Giresunspor deplasmanından yaptığı iyi savunmayla beraberlik ile döndü. Yeşil-beyazlılar puanını 11’e çıkartarak yenilmezliğini korudu. Oyuna ikinci yarıda giren Ahmed Hassan ise 66. dakikada direğe takıldı.

 

Konyaspor, zorlu Giresun deplasmanından 1 puanla döndü. Zymer’in maç öncesinde hastalanması nedeniyle kadrodan çıkarılmasıyla hücumda önemli bir kayıp yaşayan yeşil-beyazlılar, ligde puanı ve golü bulanmayan Giresunspor karşısında pozisyon üretme konusunda sıkıntılar yaşarken, savunmadaki başarılı mücadelesiyle puan almayı başardı. Anadolu Kartalı maça iyi başlamasına karşın ilerleyen dakikalarda topun kontrolünü rakibine kaptırdı. Maçın ilk ciddi pozisyonuna Karadeniz ekibi girdi. Serginho’nun 20. dakikada yerden sert vuruşunu kaleci İbrahim Sehic, kornere çeldi. 3 dakika sonra bu kez Konyaspor gole yaklaştı. Soldan yapılan ortada Cikalleshi’nin kafa vuruşu kalecide kaldı ve ilk yarı 0-0 sona erdi.

İkinci devrenin ilk 10 dakikası orta saha mücadelesi şeklinde geçerken, daha sonra ev sahibi Konyaspor kalesinde daha çok görünmeye başladı. Ligdeki ilk golünü bulma ve galibiyet sevinci yaşama adına baskı kuran Giresunspor karşısında Konyaspor savunmayı kalesini gole kapatmayı başardı ve temsilcimiz kritik deplasmandan puanla ayrıldı. Ayrıca maçın ikinci yarısında oyuna dahil olan Ahmed Hassan’ın şutu direkten döndü. Haftayı 11 puanla tamamlayan Anadolu Kartalı bu beraberlikle 5. maçın ardından da yenilmezliğini korudu.

Konyaspor, ligin 6. haftasında 23 Eylül Perşembe günü saat 17.00’de Trabzonspor’u konuk edecek.

Kategoriler
BÖLGE SARAYÖNÜ

TİGEM-Özkent yolunun altyapı çalışmaları başladı

Sarayönü Belediyesi, Gözlü TİGEM ile Özkent Mahallesi arasındaki 8 kilometrelik yolda asfalt öncesi altyapı çalışması başlattı.

Sarayönü Belediyesi, 2021 yılında da asfalt çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak’ın talimatları ile yol genişletme çalışması yapılan Gözlü TİGEM-Özkent mahallesi arasındaki yeni yolda asfalt serimi öncesi alt yapı çalışmaları başladı.

Yapılan çalışmalar ile ilgili bir konuşma yapan Belediye Başkanı Nafiz Solak, “İlçemizde yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde yollarımızın konforu her geçen gün artıyor. Vatandaşlarımız ulaşımlarını daha kolay bir şekilde sağlıyor. Bu kapsamda Gözlü Tigem ile Özkent arasında bulunan yolumuzun bir takım çalışmaları tamamlanmıştı. İnşallah alt yapı çalışmamızın tamamlanması ile birlikte asfalt kaplama ile yolumuz daha kullanışlı hale gelecek.” dedi.

 

Kategoriler
GÜNCEL SARAYÖNÜ

Başkan Solak Zabıta Haftası’nı kutladı

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Zabıta Haftası münasebetiyle, Sarayönü Belediyesi Zabıta personelinin, zabıta haftasını kutladı.

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Zabıta Teşkilatı’nın kuruluşunun 195. yılı dolayısıyla Sarayönü Belediyesi’nde görevli personellerle bir araya gelerek yemek daveti verdi. Verilen davete Meclis Üyesi İbrahim Batır da katıldı.

Zabıta ekiplerinin vatandaşlar ile Belediye arasında köprü görevi üstlendiğini ifade eden Başkan Solak, “Zabıta teşkilatımızın 195. kuruluş yıl dönümünde bir aradayız. Allah, hizmetlerimizde kolaylık versin, daha nice 195. yıllara kavuşmak dileği ile inşallah. Allah hepinizden razı olsun. Sizlere İlçemiz adına teşekkür ediyorum. Bugüne kadar gösterdiğiniz başarılardan dolayı hepinizi tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

Kategoriler
TARIM ve HAYVANCILIK

Mısır tarlaları kontrol ediliyor

Sarayönü Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yem bitkileri desteklemesi kapsamında ekili olan tarla kontrolleri başlatıldı. Geçtiğimiz günlerde çalışmalarına başlayan kontrol ekipleri, denetimlerini sıkı bir şekilde sürdürüyor.

Kontroller kapsamında Sarayönü Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrol ekipleri tarafından ilçe merkezi ve bazı taşra mahallelerde destekleme müracaatı yapan çiftçilerin arazileri denetlendi. Önümüzdeki günlerde ise diğer mahallelerde destekleme müracaatı olan çiftçilerin de arazileri kontrol edilecek.

Sarayönü Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Yem bitkileri üretimi olan çiftçilerimizin arazilerini beyanları doğrultusunda kontrol ediyoruz. ÇKS ile arazi bilgileri uyuşmayan çiftçiler desteklemeden yararlanamayacak. Yeni sistemle birlikte uydudan tüm araziler görülebildiği ve kontrol edilebildiği için suistimallere açık kapı kalmıyor. Bunun yanı sıra bazı erken ekilip hasadı yapılan tarlaları, kontrol edilmeden süren çiftçiler desteklemeden faydalanamayacak. Bu nedenle ürünler erken ekilip hasat edilse bile, kontroller yapılıncaya kadar tarlaların sürülmemesi gerekiyor” denildi.

Kategoriler
GÜNCEL

TOKİ’den indirim kampanyası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından TOKİ’nin her yıl yapılan indirim kampanyasının bu yıl da yoğun talep üzerine başlatılacağını duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “TOKİ Başkanlığımızca, borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her yıl yapılan indirim kampanyasını, yoğun talep üzerine bu yıl ikinci kez 21 Eylül’de tekrarlıyoruz.

Kampanyamızdan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, 21 Eylül-19 Ekim 2021 tarihleri arasında başvurularını yapabilecek. Borcunun tamamını ya da en az %25’ini peşin ödeyen vatandaşlarımız %22 indirim kampanyasından faydalanabilecek” dedi.

 

 

Kategoriler
TARIM ve HAYVANCILIK

NADAS ALANLARINA YEM BİTKİSİ EKİLSİN

 

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, hayvancılıkta yaşanan yem açığının karşılanması için tarım arazilerini nadasa bırakmak yerine yem bitkileri ekilmesini önerdi. Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımızın nüfus başına bir küçükbaş hayvan hedefine ulaşabilmek için önce yetiştiricilerin yem ihtiyacının karşılanması lazım. Bu nedenle tarım alanlarını nadasa bırakmak yerine yem bitkileri ekerek kaba yem açığının bir kısmı karşılanabilir” dedi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, yetiştiricilerin kuraklıktan dolayı yem sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını söyledi. 23 milyon hektarlık tarım arazisine sahip olan ülkemizde, her yıl yaklaşık 3,5 milyon hektara yakın tarım alanın nadasa bırakıldığını belirten Çelik, bu alanların ekonomiye kazandırılması gerektiğini ifade etti. Çelik, “Ülkemizde her yıl tarım alanlarının yüzde 15’i nadasa bırakılmaktadır. Nadasa bırakmak yerine bu alanlarda kurağa dayanıklı yem bitkilerinin ekimiyle kaba yem ihtiyacımızın bir kısmının karşılanması mümkün olabilir. Bu arazilerde Macar Fiği tritikale karışımı, korunga, yem bezelyesi gibi kurağa dayanıklı yem bitkileri ekimi yapılabilir” ifadelerini kullandı. Genel Başkanı Nihat Çelik, geçmişte ülkemizde uygulanan ‘Nadas Alanlarının Daraltılması’ projesi kapsamında mercimek, fiğ gibi bitkilerin ekimi yapıldığını da hatırlatarak, “Benzer bir çalışma ile hayvancılığımızın 50 milyon ton olan kaba yem açığının bir kısmı karşılanabilir” dedi.

 

YEM HAMMADESİ İTHALATI AZALIR

Nadas alanlarına yem bitkilerinin ekilmesiyle yem hammaddesi ithalatının da azalacağına vurgu yapan Çelik, “Yetiştiriciler bu konuda eğitilmeli, üretim için teşvik edilmeli, bazı enstrümanlarla da desteklenmelidir. Böylece yem maliyetleri düşürülecek, yem hammaddesi ithalatımız da azalacak. Sonuç olarak ülkemizin hayvancılık sektörünün dışa bağımlılığını azaltmak, kırmızı et üretimimizi daha üst seviyelere çıkarmak ve yetiştiricimizin mevcut durumunun iyileştirilerek üretime teşvik edilebilmesi adına; yem bitkisi üretimi ve üretim alanları artırılmalı, kendi yemini üretebileceği imkanlar sağlanmalı. Hayvan başına verimin yükseltilmesi için de uygulanan ıslah çalışmalarının benimsenmesi teşvik edilmeli” değerlendirmesini yaptı.

Küçükbaş hayvancılığa daha önce olmayan destekleri veren ve talimatıyla artan yem fiyatlarının düşürülmesini sağlayarak yetiştiriciye rahat nefes aldıran Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye de teşekkür eden TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Tarım sevdalısı, gönül insanı olan Sayın Bakanımıza, sektörümüze verdiği destekten dolayı her zaman müteşekkiriz” dedi.

 

Kategoriler
SARAYÖNÜ YAŞAM

Müzeyyen ve Mustafa dünya evine girdi

Sarayönü’nde Yorulmaz ve Karaarslan ailelerinin evlatları evlenerek dünya evine girdi.

Döndü-Ahmet Yorulmaz ailesinin kızı Müzeyyen Yorulmaz ile Nurdagül-Ramazan Karaarslan ailesinin oğlu Mustafa Karaarslan, hafta sonu gerçekleştirilen düğün töreniyle evlenerek hayatlarını birleştirdi.

11 Eylül Cumartesi günü kına merasimi ile başlayan tören, Pazar günü yemek ikramıyla devam etti. Yemek ikramlarının ardından Pazar günü düğün konvoyu gerçekleştirildi.

Evcekaya Kır Düğün bahçesinde gerçekleştirilen düğün merasimine Yorulmaz ve Karaarslan ailelerinin bu mutlu gününe çok sayıda seveni ve yakınları eşlik etti. Düğüne katılan misafirler hava şartlarının güzel olması ve düğünün açık havada yapılması ile gönüllerince eğlenerek çifti bu mutlu günlerinde yalnız bırakmadı.

Sarayönü Manşet Gazetesi olarak Yorulmaz ve Karaarslan ailelerini tebrik eder, evlenerek Dünya evine giren Müzeyyen ve Mustafa çiftimize bir ömür boyu mutluluklar dileriz.

Kategoriler
SARAYÖNÜ SİYASET

Saadetli gençler şölende buluştu

Saadet Partisi Konya İl Gençlik Kolları Geleneksel Gençlik Şöleni’nin dördüncüsünü Sarayönü Evcekaya mesire alanında gerçekleştirdi.

Programda konuşan Saadet Partisi Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Mahmut Sami Kollu, “Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz gençlik şölenimiz için aslında her sene Temmuz ayının son pazarında düzenlenmesi için geçmişte karar almıştık. Ancak uzun zamandır dünyanın ülkemizin gündemini de meşgul eden pandemi nedeniyle eylül ayında düzenledik. Bu şölenle gençlik kolları teşkilatlarımız ile yeniden buluşmanın mutluluğunu yaşamaktayız.” diye konuştu.

Kollu şöyle devam etti:

“Bugün Saadet Partisi dışındaki diğer siyasi partilerin geliştirmek için çaba sarfettiği kavgacı üslup yerine, bugün burada teşkilat mensuplarımızla olduğu gibi bütün vatandaşlarımızla da sevgi, hoşgörü ve muhabbet dilini geliştirmeye ihtiyacımız var ve bugün burada bu çalışmanın da tohumunu atmış bulunmaktayız ve Konya’da bulunan bütün gençlerimiz ve vatandaşlarımız ile Hz. Mevlana’nın hoşgörüsü ile önplana çıkması gereken Konya için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

Program yemek ikramı, düzenlenen ezgi konseri, bilgi yarışması, voleybol, futbol turnuvaları, çuval, yumurta yarışması ile sona erdi.

Şölene Saadet Partisi İl Başkanı Hüseyin Saydam, İl Başkan yardımcıları Mehmet Efe ve Ramazan Mücevher, İl yönetim Kurulu üyesi Veli Tüzel, Genel Merkez Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Talha Aktulum, Genel Merkez Gençlik Kolları MYK üyesi Cebrail Gümüş, Kanal 42 Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Derbentli, Kanal 42 Genel Müdürü Esat Ergener yaklaşık iki yüz gençlik kolları mensubu katıldı.

 

Kategoriler
GÜNCEL

İşsizlik temmuzda yüzde 12’ye yükseldi

Türkiye’de işsizlik oranı, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puanlık artışla yüzde 12’ye yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 902 bin kişi oldu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2021 dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı, temmuzda bir önceki aya göre 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı ise 1,4 puanlık artış ile yüzde 12 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı geçen yılın aynı ayına göre ise 2,4 puan azaldı.

Tarım dışı işsizlik oranı temmuzda bir önceki aya göre 1,6 puan artarak yüzde 13,9 olarak hesaplandı.

Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yüzde 23,1, istihdam oranı 0,3 puanlık azalışla yüzde 31,3 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 40,7 seviyesinde gerçekleşti.

Bu dönemde istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre tarım sektöründe 17 bin kişi, hizmet sektöründe 454 bin kişi artarken sanayi sektöründe 287 bin kişi, inşaat sektöründe 60 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,2’si tarım, yüzde 20,7’si sanayi, yüzde 6’sı inşaat, yüzde 56,2’si ise hizmet sektöründe yer aldı.

Sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı söz konusu dönemde geçen yılın aynı ayına göre 4,5 puan azalarak yüzde 29,7’ye düştü. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı geçen yılın aynı ayına göre 3,9 puan azalarak yüzde 17,4 oldu.

 

 

 

 

 

 

Kategoriler
GÜNCEL

İçişleri Bakanlığından E-Devlet kapısına yeni bir hizmet daha

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartı başvurularının ebeveynleri tarafından e-Devlet Kapısında yapılmasına imkan sağladı.

Dijital dönüşüm yolunda atılan pek çok adım ile birlikte elektronik ortamda sunulan kamu hizmetlerinin sayısı ve nitelikleri de her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından “Nüfusta her geçen gün işler daha kolaylaşıyor”, 15 yaş altı çocukların veli veya vasileri; e-Devlet üzerinden nüfus müdürlüklerine gitmeden kimlik başvurusu yapabilecek diyerek duyurduğu hizmet başladı.

Vatandaşlar nüfus müdürlüğüne gitmesine gerek kalmadan, velisi veya vasisi olduğu 15 yaşını tamamlamamış çocuklarının kimlik kartı başvurusunu e-Devlet üzerinden yapabilecek.

Hizmetten nasıl faydalanılanacak?

15 yaşını tamamlamayan çocukların Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) başvuruları, velisi ya da vasisi tarafından e-Devlet Kapısı üzerinden elektronik imza veya mobil imza kullanılarak gerçekleşecebilecek.

Başvuru işlemine başlamadan önce ilgili değerli kâğıt bedelinin yatırılacak, daha sonrasında kimlik kartı başvurusunun ne amaçla yapıldığı, kimlik kartının hangi adrese ve kime teslim edileceği gibi detaylar seçilerek kimlik kartı başvurusu tamamlanabilecek.

TCKK başvurusu yapılacak çocuğun Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması gerekiyor.

TCKK değerli kağıt bedelinin, başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine, https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırılacak.

Başvurusu yapılacak çocuğun, son altı ay içerisinde yapılan TCKK veya pasaport başvurusu neticesinde MERNİS’te kayıtlı fotoğrafı bulunması durumunda, TCKK başvurusunda bu fotoğrafı kullanılacak. (Fotoğraf zorunlu olmamakla birlikte sistemde bulunan bir fotoğraf var ise tercih edilebilmektedir.) Kimlik kartının teslimatı ile ilgili sadece yurtiçi adresi seçilebilecek.

Kategoriler
SPOR

Konyaspor’da 8 futbolcu geldi, 15 gitti

Konyaspor yaz transfer döneminde kadrosuna 8 futbolcu dahil ederken, 15 futbolcu ile yollarını ayırdı.

Süper Lig’de ilk 3 haftada 7 puan toplayan Konyaspor, yeni sezonda yaptığı transferlerle kadrosunu güçlendirdi. Konya temsilcisi bu doğrultuda sol bek, orta saha, kanat ve forvet hattına takviyeler yaptı. Yeşil-beyazlılar; Michalak, Mpoku, Endri Çekiçi ve Ahmed Hassan gibi yabancı oyuncuları kadrosuna katarken, yerli oyuncu olarak ise Serdar Gürler, Oğulcan Ülgün, Soner Dikmen ve Nafican Yardımcı’yı transfer etti.

8 transfere imza atan Konyaspor; Levan Shengelia, Volkan Fındıklı, Ismael Diomande, Marko Jevtovic, Deni Milosevic, İsmail Güven, Doğan Gölpek, Maksut Taşkıran, Kaan Özdemir, Uğur Kara, Farouk Miya, Erdon Daci ve takımda kiralık olarak bulunan Samuel Eduok, Oğuz Kağan Güçtekin ve Jesse Sekidika ile devam etmedi.

Selim Dilli, Ali Karakaya, Adem Eren Kabak ve Ozan Can Oruç gibi genç isimler ise başka takıma kiralandı.