Dolar 19,0252
Euro 20,4888
Altın 1.186,67
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 15°C
Çok Bulutlu
Konya
15°C
Çok Bulutlu
Çar 13°C
Per 13°C
Cum 15°C
Cts 16°C

TURİZM HAFTASI

18 Nisan 2022 21:59
315

İçinde bulunduğumuz hafta Turizm Haftasıdır. TURİZM Görgü ve bilgilerimizi artırmak, farklı kültürleri öğrenmek, hoş vakit geçirmek, sanat eserlerini tarihi anıtları görüp incelemek amacıyla yapılan geziye denir.

Yurdumuz, zengin tarihi eserleriyle müze, eşsiz doğa güzellikleri ile turist cennetidir. Turistik ülkeyiz. Turizmi daha da geliştirmeliyiz. Tarihsel yapıları korumak, ulaşım konaklama imkanlarını kolaylaştırmak gerekir.

TURİZM Hiçbir zaman bitmeyecek,  modern yaşamda giderek gelişecek toplumsal bir olaydır. Farklı uygarlıklardan gelmiş kişiler, pis otel, kaba davranış, yere sigara izmariti atma, parkta çekirdek kabuğunu atmayı, yere tükürmeyi görmek istemezler.

Tarihi yerlere broşür asılmalı ve dağıtılmalı. Türkiye’yi dış ülkelere tanıtmak, gelen turiste bağlı. Mutlu dönerse yine gelir. Turizm, döviz kazanmanın tek yoludur. Turizm, yerli ve yabancı turistlere hizmet üreten bir sanayi dalıdır.

(Bacasız sanayi) TURİZM, ülke ekonomisine katkıda bulunur. Turizm, iç ve dış turizm diye iki gruba ayrılır. İç Turizm, aynı ülke yurttaşlarının değişik bölgelere düzenlemiş oldukları gezilerdir. Dış Turizm, yurt dışından ülkeye ve ülkeden dışarıya doğru yapılan gezilerdir. Zengin tarihi eserlere, doğal güzelliklere, temiz bir çevreye sahip bulunan ülkeler turizm açısından şanslıdır.

İstanbul ve Marmara çevresi ile, İzmir, Antalya, Muğla bölgesi çok sayıda turistin ihtiyacına cevap verecek durumdadır. İzmir’den Mersin’e kadar uzanan kıyılarımız, koy, körfez, doğal plajları ile turistik bölgelerimizin başında gelir. Bu yerlerde turist mevsimi bütün yıl sürer.

ANADOLU binlerce yıldan beri gelip geçen uygarlıkların kalıntılarını korumuş eşsiz bir bölgedir. Taş çağından başlayarak zamanımıza kadar, gelip geçen uygarlıkların izlerini bugün görmek mümkündür.

Ankara’da Romalılardan kalma hamamlar, Alacahöyük’te kral mezarları, Toroslarda kale kalıntıları, Kültepe yazıtları, Doğu Anadolu çömlekçiliği, Batı Anadolu’daki sayısız Bizans ve Yunan eserleri, Urfa ve Mardin’de ilk Hristiyan kiliseleri, turistik zenginliğimizin ilk akla gelen parçaları arasındadır.

Bütün bunlara doğal güzellik ve iklimimizi eklersek, Türkiye’nin turist cenneti olduğu ortaya çıkar. Uzun tarih serüveni olan ülkemizde, nereye baksak tarihle yüzyüzeyiz. Eski kentlerin kalıntıları, kaleler, burçlar, tapınaklar, kuleler, dikili taşlar, heykeller, camiler, anıt yapılarla doludur.

Ülkemizde cansız bir taş yığını görünümünde olan bu eserlerin her birinin ayrı öyküsü vardır. Tarihi anıtlarımız, yaşanmış çeşitli serüvenlerin ölümsüz simgeleri olarak karşımızdadır. Eskiden güçlükle gerçekleştirilen geziler, ulaşım araçlarının gelişip çoğalmasıyla günümüzde kolaylaşmıştır.

Bugün bireysel gezilerden çok, grup gezileri ilgi görüyor. Bu tür geziler daha ekonomik. Gezileri yapanlara turist diyoruz. Turistler gittikleri yerlerde ticaretin hareketlenip gelişmesini sağlıyor.

TURİZM insanları kaynaştıran en güçlü sevgi bağıdır. Turiste saygı varsa, turizmde kaygı yoktur. Su akar iz bırakır, turist döviz bırakır. Temizlik turizmin, turizm kalkınmanın anahtardır. Türkiye, tarih ve sanat yapıtlarıyla, doğa güzellikleriyle gezilip görülmeye değer bir ülkedir. Milli parkları, müzeleri, kış spor merkezleri ile harikadır.

Bir turizm cenneti olan yurdumuzun hızla kalkınması için, turizmde büyük çabalar göstermeliyiz. Turistlere karşı nazik ve dürüst davranmalıyız. Ülkemizden mennun ayrılan turistler, diğer turistleri de etkiler.

Turistlerin barınmaları, eğlenip dinlenmeleri için yapılan oteller, moteller, pansiyonlar, plajlar, lokanta, kamp alanları, eğlence yerleri, spor ve avcılık tesisleri, kaplıcalar turizm kurum ve kuruluşudur. Bu kurumlarda personelin güleryüzü, buralara ulaşım kolaylığı turist akımını artırır.

TURİZM birçok farklı amaca hizmet eden değerli bir sektördür. Turizm, çok yönlü bir olay olduğu için, önce turizmle ilgili altyapının tamamlanmış olması gerekir. (Düzenli ulaşım, haberleşme olanakları, yeterli yatak kapasiteleri v. s. )TURİZM, endüstri kolu olarak kabul edilmektedir. Ekonomik hareketlilikten gelir dolaşımını hızlandırır.

Turizm cenneti olan ülkemize bol turist gelmesi ümidiyle.

SAYGILARIMLA…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
20 Mart 2023 22:07
13 Mart 2023 22:32
6 Mart 2023 21:45
28 Şubat 2023 14:54
20 Şubat 2023 20:54
14 Şubat 2023 22:43
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.